Vojanovy sady jsou veřejný park na Malé Straně nedaleko Klárova a jsou považovány za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze, která vznikla v 17. století jako součást kláštera karmelitek částečně na místě zahrady zpustlého biskupského dvora založeného ve 13. století.
Uzavřená klášterní zahrada byla rozdělena na okrasnou část ke kontemplaci, ovocný sad a zčásti na užitkovou zahradu zelinářskou. Byla zahrnuta do konceptu budování kláštera karmelitek u sv. Josefa. Karmelitky si zde nechaly postavit kapli sv. Terezie a kapli sv. Jana Nepomuckého. Po zrušení kláštera v roce 1782 zahradu s klášterem získal ústav anglických panen, které zahradu změnily na anglický park s potůčkem, bazénkem a tůňkou.
Více z historie si zájemci určitě vyhledají, takže zmíním až rok 1919, kdy po vzniku Československé republiky se zahrada stala majetkem státu a rok 1954, kdy byla zahrada zpřístupněna veřejnosti a dostala název Vojanovy sady na památku význačného českého herce Eduarda Vojana, který nedaleko odsud na Klárově žil a zemřel.
V letech 1979 - 2011 se o park staral Jindřich Pavliš. Jeho působení připomíná pamětní deska ve Vojanových sadech.Sady jsou obklopeny vysokou zástavbou domů a vysokou barokní zdí. Kolem sadů stojí palác Thurn -Taxisů, palác Windischgrätzův a budova Ministerstva financí.
V sadech se nacházejí tři barokní kaple.
Kaple sv. Eliáše má podobu umělé krápníkové
jeskyně. Nástěnné malby
zobrazují výjevy ze světcova života, Zmrtvýchvstání duší a Očistce. Na
oltáři je socha sv. Josefa. V kapli byla v roce 1663 pohřbena zakladatelka
pražského karmelitského kláštera, ctihodná Elekta, jejíž zázračně neporušené přirozeně
mumifikované tělo je v současnosti vystaveno v karmelitánském kostele
sv. Benedikta na Hradčanech.
Nad vchodem kaple je znak s orlicí. Kaple je pro
veřejnost otevřena pouze výjimečně, interiér kaple jsem ještě neviděla, někdy
se přesvědčím, zda informace o interiéru jsou stále platné.
Barokní Kaple sv. Terezie z Avily
postavená v roce 1743 je uvnitř zdobená
nástropní freskou oslavující sv.Terezii. Na stěnách jsou iluzivní malby.
Kolem kaple je
kruhový prostor s lavičkami. I tato kaple je
otevřena pouze výjimečně, interiér neznám, informace si musím ověřit.
Barokní výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého s vyhlídkovou terasou je součástí ohradní barokní zdi. Výklenky jsou komponovány v osách zahradních cest. V hlavním výklenku jsou pozůstatky výzdoby - reliéfní, nástěnné malby, stávala zde socha sv. Jana stojící na rybě od Ignáce Františka Platzera z roku 1749. V současnosti je socha v péči Galerie hl.m. Prahy. V bočním výklenku jsou dveře na schodiště vedoucí na vyhlídkovou terasu nad kaplí. Terasa je veřejnosti nepřístupná, což je škoda. Z terasy má být pěkný výhled nejen na Vojanovy sady, ale i na Pražský hrad a na Malou Stranu. Na terasu se lze prý dostat během EHD, zkusím využít. (EHD - Dny evropského dědictví. V září jsou veřejnosti zpřístupněny nejzajímavější památky a objekty, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.)
V parku převažuje ovocný sad a styl anglického parku s okrasnými stromy. Roste zde jinan dvoulaločný, červenolistý buk lesní, převislá vrba bílá a magnolie. Mezi stromy objevíte i květinové záhony, včelí úly, malý skleník, jezírko, dětský koutek, tenisový kurt.
Široké schodiště na jižním konci zahrady vede na odpočinkovou a vyhlídkovou růžovou terasu. Vyvýšená terasa s balustrádou má charakter klášterní zahrady s pergolou. Na terase jsou lavičky a růžové pergoly, sluneční hodiny a kašna.
ChytráŽena.cz