K Třebsínu se váže milé vyprávění místních patriotů o vodníkovi, který sídlil na zdejším potoce v dobách, kdy vesnice ještě neměla jméno. Vodník se jmenoval Třeb, oženil se s chudou děvečkou ze zdejšího statku a brzy se jim narodil syn. Zdejší lidé je měli rádi, šlo o hodného vodníka, který jim pomáhal. Třebovu synkovi začali říkat Třebsyn, z čehož později vznikl Třebsín.
Vodníci sídlí kousek za obcí ve směru k Sázavě. Vede sem i směrovka k CUT - tj. Club Údolí Ticha, jenž patří k nejstarším osadám dolního Posázaví. První chata na osadě vyrostla v roce 1926 a nazývala se Psinec, neboť neměla dveře a do chaty se vstupovalo stejně jako do psí boudy. Osada byla založena o rok později.
Figurky vodníků mívaly u sebe vždy nějaký ten hrníček; při naší poslední návštěvě však byly vrby doslova obsypány - viz přiložené foto.
V centru Třebsína stojí před hospodou hezká zvonička z druhé poloviny 18. století, střecha je krytá šindelem. V létě se zde pravidelně koná hudební festival.
Z obce vyrážíme jižním směrem po žluté značce. Překročíme silnici a pokračujeme polní cestou ještě asi 300 m k začínajícímu remízku. Zde značku opustíme a odbočujeme pěšinou vpravo, na úpatí mírně se zdvíhajícího vrchu Kletecko vidíme šipku k nedaleké vyhlídce. Jen pár kroků a jsme na betonové plošince, která nese název Smetanova vyhlídka a byla vybudována v roce 1974. Hluboko pod námi je Štěchovická přehrada, bývalé Svatojánské proudy, které inspirovaly hudebního skladatele Bedřicha Smetanu při tvorbě jeho symfonické básně. Na protějším břehu pak leží legendární trampská osada Ztracenka, kterou známe z minulých výletů (více informací naleznete v článku Kolem Štěchovické přehrady).
Z vyhlídky se vrátíme na žlutou značku a pokračujeme po ní stále jižním směrem. Prohoupneme se údolíčkem, ve kterém překračujeme Krňanský potok a posléze kolem chatové osady příjemnými lesy vyjdeme do luk s výhledem do krajiny. Po pravé ruce máme nevysoký vrch Kolátov a v mělkém údolí před námi obec Teletín, obklopenou pastvinami. Až do Teletína nedojdeme, ale pečlivě sledujeme odbočku vpravo k vyhlídce Máj. V době naší návštěvy vedla tato odbočka přímo přes pastvinu s kravami, (což může vzbuzovat v člověku z města nepříjemné pocity, zvláště když zrovna máte červenou bundu jako já). Trocha vzrušení není na škodu a upřímně řečeno, turům jsme byli zcela ukradení.
Ještě malý kousek převážně listnatým lesem a už se nám otevírá jeden z nejkrásnějších pohledů na meandrující řeku. Vyhlídka Máj není nijak upravena, jedná se o skalnatý ostroh, takže zvýšená opatrnost je na místě. Výhled je však úchvatný.
Zpět do Třebsína se můžeme vrátit stejnou cestou nebo ještě před pastvinou s kravami odbočit vlevo a neznačenou pěšinou obejít vrch Kolátov z druhé strany. Nad chatovou osadou Proudy (Pod Kročákovem) se pak na žlutou značku vrátíme.
Popisovaná vycházka má zhruba 11 km, doporučená mapa Okolí Prahy-jih.
Na přiložených fotografiích je třebsínská zvonička v roce 2007 s tmavě hnědou krytinou a současný stav se světlou krytinou. Foto 04-06 je Smetanova vyhlídka zjara, na fotografiích 9-14 je vyhlídka Máj na podzim.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz