Na svých cestách republikou jsem se tentokrát vypravila do domoviny zakladatele české žurnalistiky a literární kritiky, Karla Havlíčka Borovského, do Havlíčkova Brodu.
Původně to byla hornická osada u brodu přes Sázavu a jmenovala se Smilův Brod podle zakladatele Smila z Lichtenburka. První zmínky pochází z roku 1234. Jenže stříbro, které se získávalo právě v těchto místech, zajímalo i Přemysla Otakara II. Lokalitu považoval za královskou půdu a se Smilem vedl několik sporů. Většina pozemků následně připadla králi. Těžbu stříbra ukončila v roce 1422 bitva mezi husitskými vojsky a císařským regimentem pod velením Zikmunda Lucemburského, který tehdy ve městě pobýval. Husité zvítězili a Německý Brod během této události srovnali se zemí. Opět vzkvétat začal v 17. století, kdy byl povýšen na královské město.
Název Smilův Brod nahradil Horníkův Brod podle tehdy typických obyvatel. V roce 1306 se ale změnil na Německý Brod, protože většina horníků byla německé národnosti. Toto pojmenování městu vydrželo až do května 1945, kdy se z něj stal dnešní Havlíčkův Brod. Známý národní buditel se zde sice nenarodil, ale jeho rodina se sem v roce 1830 přestěhovala a on sám zde vystudoval gymnázium. V domě, kde jeho otec provozoval živnost, najdete muzeum se stálou expozicí věnovanou životu a dílu Karla Havlíčka Borovského. Odkazů na slavného novináře a jeho rodinu je ovšem ve městě mnohem více, například poměrně málo známá busta jeho matky Josefíny.
Dalším významným rodákem byl Karel Kuttelwascher, nejúspěšnější československý stíhač za druhé světové války. Havlíčkův Brod je dodnes spojen s letectvím. Na jeho okraji nejdete kvalitní sportovní letiště, takže není problém prohlédnout si město z ptačí perspektivy. Nakonec jsme ani my neodolali a zúčastnili jsme se vyhlídkového letu nad Vysočinou. Pohled to byl úchvatný. Vidět zde můžete kolem 20 motorových letadel a 30 větroňů.
Na východním okraji historického centra leží park Budoucnost s několika rybníky, vodopádem a řadou vycházkových cest. Parkem prochází okružní naučná stezka a navazuje na něj jak síť cyklostezek, tak komplex Kotlina s krytým bazénem, koupalištěm a řadou sportovišť. V Měšťanském pivovaru se vyrábí pivo Rebel; ochutnat je můžete přímo v Pivovarském hostinci
Na své cestě po Havlíčkově Brodu jsme navštívili také přírodní rezervaci Stvořidla, nejstarší v okrese Havlíčkův Brod. Poblíž rezervace se nachází Sluneční zátoka s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara. Spisovatel mnohokrát tábořil se skauty nejstaršího českého oddílu – Pražské dvojky – ve Sluneční zátoce. Vznikla zde jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky. Místní krajinou vede i známá železniční trať Posázavského Pacifiku.V hlubokém údolí nedaleko Světlé nad Sázavou a právě Havlíčkova Brodu vytvořilo koryto řeky Sázavy balvanovité řečiště. Řeka zde má prudký spád a vytváří četné peřeje. Stovky balvanů, které do oblých tvarů vymodelovaly dravé vody razící si cestu skalami, jsou roztroušeny nejen v řečišti, ale i po okolních stráních. Místo je hojně vyhledáváno vodáky.
Z chráněných rostlin lze spatřit náprstník velkokvětý a oměj různobarvý, dále tu roste suchopýr úzkolistý, oměj pestrý nebo starček Fuchsův a skály jsou porostlé trávničkou obecnou nebo třezalkou rozprostřenou. V rezervaci žije například chráněný skorec vodní, rybky loví nejen ledňáček říční, ale i vydra říční, dále jsou tu některé druhy sov a dravců.
Lokálka přezdívaná Posázavský Pacifik tvoří neodmyslitelný doplněk romantiky této krajiny.
Ke vzniku Stvořidel se váže také pověst o zámožném a líném sedlákovi z Rejčkova. Ten se upsal čertu, aby za něj deset let oral pole. Když nadešel čas, sedlákova žena pokropila celé stavení svěcenou vodou. A tak čert naplnil pytel kameny, aby mu aspoň zničil pozemky. Když letěl nad řekou, zakokrhal kohout, takže mu docházel čas i síly, a proto usypával z pytle balvany.
Nakonec jsme se vydali na tzv. Rybniční okruh kolem města. Z náměstí vede po zelené turistické značce parkem Budoucnost kolem rybníků Hastrman, dále Rantejch, Cihlář, Hajdovec, Zádušní rybník do osady Knyk. Pod samotou Drátovna pokračuje Lázničkovou strání s pomníčkem umučených vlastenců přes rozcestí Rozkoš do Havlíčkova Brodu. Trasa měří přes 13 km, a tak jsme toho víc nestihli. Víme ale už nyní, že se do Havlíčkova Brodu zase rádi vrátíme.
ChytráŽena.cz