Do míst, kde tato populární komedie vznikala, si vás dovolím pozvat při dnešním výletu. Zamíříme do zvlněné krajiny jihozápadně od Benešova, na Nevekovsko. Je to oblast, která byla v době II. světové války vysídlena a sloužila jako výcvikový prostor zbraní SS.
Po válce se kraj začal osidlovat jen pozvolna, mnozí z obyvatel se do zničených a zpustlých domovů nevrátili. Násilná kolektivizace také zanechala své šrámy. Přesto se z dnešního pohledu jedná o krajinu malebnou, turisty neprávem opomíjenou a až pojedete po málo frekventovaných silničkách mezi lány, určitě si vybavíte pana Hrušínského jako místního lékaře, recitujícího "po modrém blankytu bělavé páry hynou..."
Obec Křečovice - filmová vesnička - se nachází jihozápadně od Neveklova. Uvítá nás známou návsí, po níž kráčeli řidič Pávek se svým závozníkem do družstva. Chybí jen kovová brána s rudou pěticípou hvězdou. Otíkova chalupa je hned za námi, naproti kostela sv. Lukáše. Na zdejším hřbitově si připomeneme filmovou větu „Hodně nebožtíků, málo kameníků" a "Ticho prosím, pohřbíváme!".
Všimneme si i hrobu hudebního skladatele Josefa Suka. Pávkovic zahrada je hned za zdí, místo posezení dnes stojí kůlna. Poněvadž Křečovice jsou místem, kde se Josef Suk narodil, můžete navštívit i jeho památník či mistrovu alej na okraji obce při vjezdu od Neveklova. Z Křečovic se vydáme po červené značce mírně stoupající silničkou. Roztroušenými osadami s výhledy do nádherné krajiny dojdeme po 4 km až na 504 m vysoký kopec s rozhlednou s milým názvem - Drahoušek.
Je to jedna ze čtyř rozhleden na Sedlčansku, které vznikly v letech 1999-2004. Celá stavba se tyčí se do výšky 47 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 32 m nás dovedlo 167 schodů a z nadhledu vynikne kouzlo zdejší krajiny ještě více. Z vrcholu sestoupíme 2 km do údolí s obcí Osečany, kde červenou
značku vyměníme za modrou. Pokud bychom si ze značky odskočili do centra obce, nalezli bychom malý zámeček - po své bohaté historii patřil po roce 1948 podniku zdravotnického zásobování jako sklad. Dnes opuštěn, bez využití.
Naše cesta pokračuje 5 km po modré značce podél meandrů potoka Mastník. Je to krásná divočina, vskutku nečekaná, a to v tuto chvíli ještě nevíme, co nás čeká v závěru výletu. Před chatovou osadou, v místě, kde se do Mastníku vlévá malý potůček, značku opustíme, a po cestě vlevo vyjdeme z údolíčka. Otevře se nám pohled na louky a na nich, na obzoru, brzy spatříme povědomé stavení - jsme na dalším filmovém místě - jde o statek ze seriálu Zdivočelá země. Po okolních pastvinách se pasou koně, chybí tu jen Maděra s partou kovbojů... Respektujeme soukromí majitelů, potěší nás i letmý pohled do dvora - viz přiložené foto.
Kolem statku Chýňov vede žlutá značka, po které dojdeme do obce Radíč. I v této obci nalezneme zámek s bohatou historií. Zajímavostí je, že zde pobýval po nuceném odchodu z pražské univerzity filozof Bernard Bolzano. Zámek v době komunistického režimu patřil státu, byl využíván jako depozitář a za celou dobu nebyl udržován a pustl. Původní mobiliář byl zničen, rozkraden nebo odvezen do jiných lokalit. Po dlouhých soudních sporech byl vrácen
restituentům, kteří panství následně prodali.
Současný majitel se snaží o postupnou rekonstrukci zdevastovaných zahrad i všech objektů (zámek, kaple, konírna, barokní hospodářský dvůr se sýpkou...). Posedět můžete ve zdejší kavárně, pro děti je připraveno hřiště a v letošním roce má být otevřen prohlídkový okruh s novými interiéry. Čeká nás poslední úsek výletu, 6 km po zeleném psaníčku. V obci Radíč přejdeme po kamenném mostě potok Mastník a v místě, kde se silnice dělí, se vydáme vlevo. Vyjdeme z obce a opět se nám nabízejí krásné pohledy do krajiny, z lesa na obzoru vyčnívá špička rozhledny Drahoušek, míjíme Velký dublinský rybník.
Silnice se posléze stočí mírně vlevo a klesne do údolí Křečovického potoka. Křečovický potok byl pro výskyt významné květeny a zvířeny vyhlášen v roce 1986 přírodní památkou. V době naší návštěvy zde nebylo zrovna dobré značení, ale zabloudit nelze. Musíme se stále držet v blízkosti meandrujícího
potoka, který nás dovede do Křečovic. Jak jsem zmínila výše, tento závěr výletu byl opravdu dobrodružný, neboť pěšinka nebyla dlouho nikým použita, museli jsme se prodírat houštinami kopřiv. I tak, nebo snad právě proto, to byl krásný výlet, na který rádi vzpomínáme. Popisovaná trasa měří 17,5 km. Doporučená mapa: KČT - 40 - Benešovsko
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz