Za body na Chytré Ženě jsem získala rodinnou vstupenku na
zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.
Je to malebný barokní zámek a patří k panoramatu města. Na stavbě se podílel italský architekt Giovanni Santini Aichel a pražský stavitel František Maxmilián Kaňka v letech 1721 – 1723. Na počest návštěvy císaře Karla VI. byl zámek pojmenován Karlova Koruna. Rod Kinských je pevně spjat se životem města hlavně chovem koní a slavnou tradicí honů. Po roce 1948 byl zámek v držení Československého státu a v roce 1992 se v rámci restituce vrátil do rukou původních majitelů – rodině Kinských.
Po celé léto zde probíhá akce „Otevřete 13. komnatu“ –
prohlídky s tajemnými postavami. Na Karlově Koruně je tou tajemnou
postavou hrabě Oktavián Josef Kinský, kterému říkají hrabě Šprýmař. (Letos
uplynulo 200 let od jeho narození). Že bude prohlídka probíhat ve veselém
duchu, jsme pochopili hned na začátku. Pan hrabě si v naší skupině zvolil
svou komornou Kateřinu, přítele – knížete Thurn Taxise a komtesu (to byla moje
dcera). Komorná nás měla uvádět do reprezentačních místností a Oktavián se na
ni obracel s různými dotazy, týkajícími se chodu zámku atd.
S přítelem, knížetem, si vyprávěli o svém působení ve válce, o chovu koní a honech. Nakonec jsme se dozvěděli, že vlastně Taxisův příkop byl pojmenován právě podle knížete Thurn Taxise. A komtesa, ta musela vyslechnout všechny jeho veselé historky, které se odehrávaly zde na zámku. V každé místnosti nějakou vyprávěl. A také se na ni obracel s různými dotazy a názory týkající se historky. I my ostatní jsme museli být celou dobu prohlídky ve střehu. Nikdy jsme nemohli tušit, kdy si na nás co vymyslí. Vtipnou a zábavnou formou jsme se dozvěděli to, co při běžných prohlídkách průvodce jen odříká. Celá naše skupina – 6 lidí – byla vlastně vtažena do děje. Každý z nás si mohl říci svůj názor, tip nebo se na cokoliv zeptat. Působilo to trochu jako setkání přátel.
Na konci prohlídky nám každému hrabě Oktavián osobně poděkoval za návštěvu a nalil skleničku – netušili jsme čeho. Vzhledem k tomu, že jsme věděli, jaký je šprýmař, každý si jen loknul. Dcera od Oktaviána dostala na památku paví pero. Prohlídka s Oktaviánem se nám moc líbila a mohu ji všem jen doporučit.
Prošli jsme se ještě zámeckým parkem - vede zde pohádková cesta s jedenácti zastaveními. Na každé tabuli je popsána nějaká pohádková bytost a drobný úkol pro děti. Viděli jsme zde také několik pávů.
Z výletu jsme moc nadšeni. Ještě dnes si vzpomeneme na nějakou Oktaviánovu hlášku a smějeme se pěkně dlouho.
ChytráŽena.cz