Je to nejvýznamnější stavba empírové architektury v Čechách. Jako svoje letní sídlo si ho nechal postavit Jan Rudolf Chotek v letech 1806-1824. Rod Chotků žil na Kačině až do roku 1911 a byl to velmi významný český rod. Během druhé světové války zámek okupovali příslušníci Hitlerovy mládeže a později i nacistické jednotky SS. Roku 1950 byl zámek dán k dispozici Zemědělskému muzeu jako muzejní výstavní prostor a je to tak i doposud. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, obdivovat architektonické krásy Kačiny, ale také se dozvědět více o historii stravování a proměnách českého a moravského venkova. V roce 2001 se zámek Kačina stal národní kulturní památkou a památkou UNESCO.
Je zde pět prohlídkových okruhů. Některé s průvodcem,
jiné si můžete projít sami. My jsme se účastnili prohlídky s duchem Rudlou.
Již déle než sto let bloudí duch Rudolfa Chotka chodbami a sály hradu. Navzdory
vznešenému původu měl tenhle urozený pán na svědomí tolik světských hříchů, že
pro jeho duši nezbylo místo v nebi. Těch prohřešků zase nebylo tolik, aby
se dostal rovnou do pekla. Sám nás zámkem provedl a o svých hříších vyprávěl.
Tedy nejen o nich, dozvěděli jsme se i o rodině Chotků, o tom, jak vše na Kačině rozkvétalo, o honosné stavbě, která připomínala Bílý dům – sídlo amerického prezidenta. Potom najednou vše ustalo, hrabě se stýkal s pochybnými přáteli, hráli karty a u toho popíjeli … Nechybělo málo a celý zámek mohl prohrát.
Humornou cestou jsme se seznámili s tím, co bychom se dozvěděli na běžné prohlídce. A takový typ prohlídky se mi moc líbil. Člověk nemusí moc přemýšlet, ale dost si zapamatuje. Nakonec duch Rudla nabídl dětem, že se s ním mohou vyfotit.
Po této prohlídce jsme ještě navštívili muzeum kočárků – Babiččiny kočárky, což je 5. okruh. Je to nádherná a velmi rozsáhlá sbírka, která činí přes 2 000 kočárků. Jsou od nejstarších po 1. polovinu 20. století. A tato sbírka kočárků a dobových hraček a panenek také rozhodně stojí za to!
ChytráŽena.cz