Letošní dovolenou jsme z větší části trávili v Jindřichově Hradci. Když jsem si doma dělala předběžný program, netušila jsem, že všechny výlety odvolám a zůstaneme hlavně ve městě. Je tam toho tolik, co stojí za návštěvu – zámek, spoustu muzeí, aqua show. Samotná prohlídka tak krásným městem stojí za to. Přesto jsme jej dvakrát na krátko opustili. Na první výlet jsme nejeli ani daleko.
Jen pár kilometrů pod Jindřichovým Hradcem je malý zoopark Na Hrádečku. Je to opravdu malá zoologická zahrada, jejíž návštěva Vám zabere něco přes hodinku, maximálně dvě. Je skvělé trefit se zrovna do začátku komentované prohlídky, jako se to podařilo nám. Není to komentované krmení zvířat, jak jste možná zvyklí z jiných zoo. Ale je to procházka po celé zoo s průvodkyní, která se zastaví u každé klece či výběhu a povypráví Vám o zvířatech, která se tam chovají. Komentář byl perfektní. Naši návštěvu zoo to velmi obohatilo. Tyto komentované prohlídky se konají jen o letních prázdninách od 10:00 a od 14:00 hodin.
Možná Vás bude zajímat, jaká že zvířata jsou tam k vidění, když je zoo tak malá. Vedle různých druhů papoušků, pštrosů nebo drápkatých opic zde uvidíte také lvy, hyeny, vlky, pumu, velbloudy, lamy, mývaly nebo třeba krokodýly. V zooparku momentálně chovají kolem 100 druhů zvířat. V teráriu můžete vidět kromě hadů také několik druhů žab. I v tak malé zoo jsou také různá odpočinková místa a občerstvení. Moc se nám v zoo líbilo. I když malý, je to krásný zoopark. A už teď je vidět, že se do budoucna bude dál rozšiřovat. Stavějí se tam nové výběhy a nová obydlí pro další zvířata.
Zatímco do zoo jsme vyjeli z Jindřichova Hradce autem, na druhý výlet jsme se vydali vlakem. K Jindřichovu Hradci neodmyslitelně patří již více než století úzkorozchodná trať, která vede dvěma směry, a to do Obrataně a do Nové Bystřice. Úzkokolejka stále slouží ke každodenní osobní i nákladní dopravě, ale je zároveň technickou památkou a hojně navštěvovaným turistickým místem. Vybrat si můžete ze dvou vlaků. Buď se vrátíte hodně zpátky do minulosti a zvolíte parní vlak. Nebo si vyberete starou motorovou soupravu. Mimo pravidelné jízdy těchto vlaků si můžete objednat také „vlak na objednávku“. Tam si můžete zvolit služby, které Jindřichohradecké místní dráhy a.s. (JHMD) nabízejí, například výklad průvodce ve vlaku, průvodce v historické uniformě, prohlídku depa apod. Na stránkách firmy jsem se dočetla, že si dokonce můžete objednat jízdu vlakem v country stylu nebo jeho přepadení. Občas se vlak „převlékne“ také do svatebního. V předem určené dny se dělají tzv. nostalgické jízdy. Jsou to jízdy parním vlakem s nějakou připravenou tématikou.
My jsme si zvolili cestu motorovým vláčkem do Nové Bystřice. Cesta trvá hodinu a půl a trať vede přes lesy a obce České Kanady. Jednou ze zastávek je Kaproun. Toto místo je označováno za poutní místo příznivců všeuměla Járy Cimrmana, který prý zde byl vyhozen průvodčím z vlaku při své jízdě bez jízdenky. Dojeli jsme tedy do městečka Nová Bystřice, která leží na území přírodního parku Česká Kanada. Je vzdáleno jen 3 km od rakouských hranic. Má něco přes 3000 obyvatel. V okolí města vede několik naučných turistických stezek i cyklostezek. Měli jsme dost času, abychom se prošli na náměstí, našli si nějakou restauraci na oběd a navštívit i místní zajímavosti. První z nich je Šatlava. Objekt šatlavy se nachází v renesanční budově bývalé městské radnice a okresního soudu, která pochází z roku 1636. Budova se sídlem primátora a magistrátu, pak úřadem městského rychtáře, později starosty a jeho úřadu zde fungovala s určitými přestávkami až do roku 1850. V této době za Rakouska-Uherska přesídlil úřad starosty do jiného domu a dům se uvolnil pro nově zřízený okresní soud v Nové Bystřici.
V Šatlavě uvidíte tři vězeňské cely, které byly
zrekonstruovány do původní podoby. Cely sloužily okresnímu soudu v Nové
Bystřici, pod který spadalo 36 obcí se 14 tisíci obyvateli. Soud řešil
přestupky, napomáhal při vyšetřování zločinů. Řešily se zde civilní
spory o majetek, opatrovnictví, rozvody a podobně. U přečinů, zločinů a
hrdelních zločinů zde byli jejich pachatelé umisťováni dočasně po dobu
vyšetřování nebo do doby předání soudu vyšší instance. Vyprávění o
jednom takovém hrdelním zločinu jsme si mohli poslechnout přímo v
Šatlavě z audiozařízení. Z příběhu Vás mrazí, protože jej vypráví sama
oběť Marie, kterou zavraždil její manžel. Vše tam působí hrůzostrašně.
Asi tak, jak má. A proto jsme hned po poslechu celého příběhu raději
odešli ven na procházku městem a zamířili jsme k dalšímu zajímavému
cíli.
Navštívili jsme Veteran muzeum. Tady už nehrozily žádné vraždy ani pohled na smrduté kavalce cel. Vítal nás mumraj spousty návštěvníků, kteří měli stejný cíl jako my. V muzeu hrála příjemná hudba, která do expozic suprově zapadla. Muzeum bylo vybudováno v objektu bývalé textilní továrny. Jeho expozice se zaměřují na americké automobily. Auta jsou rozdělena do různých expozic podle doby, ve které vznikly. Mohli jsme obdivovat auta z 20. let, stejně tak z 50.-60. nebo 70.-80. let. Nechyběly Fordy. Velký zájem byl o Lincolny. Muzeum prohlašuje, že mají největší sbírku předválečných amerických vozů. Nechybí ani postřílený vůz Al Caponeho. To vše je doplněno krásnými tapetami na zdech a nasvícením. Takže si opravdu připadáte jako v New Yorku. Jak už jsem napsala, nechyběla ani ta správná hudba. A pro milovníky Bee Gees jako jsem já, to bude určitě zážitek.
Vedle výstavních sálů je také
kavárna a obchůdek se suvenýry. Tam už jsme se příliš nezdrželi, protože
jsme museli vyrazit zpět na nádraží, abychom nezmeškali zpáteční vlak
do Jindřichova Hradce. Měli jsme štěstí. Na nádraží stál připravený také
parní vlak, který ještě nebyl obsazen cestujícími. Proto jsme si jej
mohli v klidu také projít a prohlédnout. Taková jízda tímto starým
vlakem musí být jistě romantická, tak možná někdy příště. Dojeli jsme
zpátky velmi spokojeni s tím, jak se nám ten den vydařil. Byli jsme
rádi, že jsme úzkokolejku v našem programu nevynechali.
A já ji doporučuji všem, kteří rádi cestují vlakem a rádi navštěvují technické památky.
ChytráŽena.cz