Dnes bych vás ráda všechny vzala na výlet do námi oblíbeného města Hořice. Jezdíme tam poměrně často, jak skrze náš koníček v podobě geocachingu, při kterém se nikdy nezapomeneme zastavit v některé z výroben zdejších proslulých trubiček, tak máme rádi i místní podhorskou krajinu.
Město Hořice se nalézá v okrese Jičín, asi 23 km jihovýchodně od města Jičín a 25 km severozápadně od krajského města Hradce Králové. Město je známé především výrobou hořických trubiček, nejstarší sochařsko-kamenickou školou v Evropě a každoročně pořádaným motocyklovým závodům 300 zatáček Gustava Havla.
Jedním z nejzajímavějších míst, alespoň z mého pohledu je Gothard, pískovcový vrch nad městem, na kterém se nachází velké množství památek. Původní, pravděpodobně dřevěný kostelík, založený pražskými premonstráty, byl nahrazen současnou kamennou stavbou v 1. polovině 18. století. Dnes slouží kostel převážně pro církevní pohřby.
V sousedství kostela se nachází starý a nový hřbitov. Na obou se díky zdejší sochařské a kamenické tradici nachází řada umělecky hodnotných náhrobků. Na starém hřbitově nalezneme pomník vojákům padlým v roce 1866 v bitvě u Sadové. Mezi nejpozoruhodnější artefakty patří novorenesanční hřbitovní portál k novému hřbitovu, který vznikal v letech 1892 - 1905. Na hřbitově je pochována řada významných osobností - mj. operní pěvkyně Pavlína Erbanová, sochaři Mořic Černil, Quido Kocián či Josef Wagner.
Na místě původní gothardské tvrze, v místech někdejší bitvy, byl v roce 1873 odhalen první pomník Jana Žižky z Trocnova, dílo Pavla Jiříčka. V jeho sousedství spatříme pomník významného hořického rodáka, univ. prof. Josefa Ladislava Jandery od téhož autora. Prvním pomníkem svého druhu je i unikátní Riegrův obelisk odhalený v roce 1907. Pískovcový monolit, vysoký víc jak 12 metrů, je dokladem mistrovství zdejších kameníků.
Nesmím též zapomenout na přilehlý Sochařský park. V parku Gothard jsou vystaveny sochy pod širým nebem. Park byl pro tento účel otevřen v roce 1966 a jsou zde umístěné sochy, které vznikají na sochařských sympoziích v nedalekém pískovcovém dole sv. Josefa. V současné době je v parku umístěno na 80 pískovcových plastik.
Dalším místem, na které bych ráda upozornila, je rozhledna Masarykova věž samostatnosti - byla postavena jako památník s vyhlídkovou věží v letech 1925 - 1938. Věž je postavena na hřebenu severně od centra města. Z vyhlídkové věže ve výšce 20 m je výhled do širokého okolí, od hraničních hor na severu až po Železné hory na jihu. Proti rozhledně pak stojí sousoší Legie za hranicemi. Sousoší zpodobňuje francouzského, italského a ruského legionáře.
Pokud by snad někomu jedna rozhledna nestačila, může se vydat ještě o kousek dál na rozhlednu Hořický chlum. Ta byla postavena jako součást telekomunikační věže v roce 1998. Z rozhledny se vám naskytne výhled na Podkrkonoší s dominantou Zvičinou, hřebeny Krkonoš, Jičínskou pahorkatinu, Hořice či Orlické hory. Za ideálního počasí spatříte i žižkovský vysílač v Praze.
Tak ať se vám v Hořicích a okolí líbí.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz