Naše cestovatelské toulky nás zavedly při dovolené ve Středočeském kraji do Vlašimi. Vlašim je město a obec s rozšířenou působností v okrese Benešov, 20 km jihovýchodně od Benešova, 40 km severně od Tábora a je centrem mikroregionu Podblanicko. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel.
Město se pyšní zámkem a zámeckým parkem s mnoha zastaveními.
GPSka nás dovedla k Domašínské bráně, kde jsme své putování zahájili.
Domašínská brána prošla v letech 2002 – 2003 rekonstrukcí a v současnosti slouží jako romantická restaurace s venkovním posezením.
Zastavili jsme se zde, dali si studené pití po cestě a využili WC. Poté jsme bránou vešli do zámeckého parku.
Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb.
Dominantou a nejvzácnější romantickou stavbou v parku je
dodnes Čínský pavilon. Původně se do něj vstupovalo pomocí můstku
ze sousední věže. Interiér byl zařízen v čínském duchu a doplněn skleněným
zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. V okolí pavilónu byly umístěny ptačí
voliéry.
V červnu 2008 byla dokončena rekonstrukce Čínského pavilonu. Nyní je zpřístupněn v rámci prohlídkového okruhu parkem s průvodcem, který zajišťuje Podblanické infocentrum sídlící na nádvoří zámku.
Jednou ze dvou dochovaných staveb původního parku je pseudogotický romantický Starý hrad vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice. V roce 2005 byl částečně opraven a byla zde instalována expozice o historii zámeckého parku s rytinami Antonína Pucherny, představujícími park na přelomu 18. a 19. století. Stejně jako čínský pavilon, tak i Starý hrad je veřejnosti přístupný v rámci prohlídkového okruhu parkem s průvodcem.
Vlašimská brána stojící u vstupu do vlašimského zámku. Nad vstupem je na ní umístěno 13 menších erbů původních šlechtických majitelů vlašimského panství a velký erb rodu knížat z Auerspergu. V současné době slouží Vlašimská brána jako Podblanická galerie, představující díla regionálních umělců pod vedením malíře Stanislava Příhody. Během sezóny je přístupná veřejnosti v rámci prohlídkového okruhu parkem nebo i individuálně.
Poslední brána nese název Znosimská, je z roku 1846 a stojí na místech, kde před vybudováním parku býval mlýn a soukenická valcha. V roce 2005 se uskutečnila oprava brány. V současnosti je v bráně umístěno občerstvení návštěvníků parku.
V parku nás také velmi zaujaly různé mosty a lávky…
V současnosti se ve vlašimském Zámeckém parku nachází celkem 7 mostů a můstků, z nichž nejzajímavější je most u Znosimské brány a mosty u Domašína. V době jeho vzniku bylo v parku celkem jedenáct mostů - jeden kamenný, devět dřevěných, zaoblených v „čínském slohu“, a takzvaný Divoký most, který vedl přes údolí nedaleko Starého hradu. Ten byl tvořen neopracovaným kmenem stromu, jehož větve nahrazovaly zábradlí.
Cestu zámeckým parkem lemuje mnoho laviček a je zde také dětské hřiště, kde si mohou vaše děti odpočinout.
Až když projdete celý obrovský zámecký park, dojdete k zámku. A potom, Vlašimskou branou, místo opustíte (nebo se musíte vrátit k autu, jako my).
ChytráŽena.cz