Zaniklých obcí je na Šumavě bohužel celá řada – o mnohých z nich jsem již psala, dnes se zmíním o další. Stála kdysi v místech, kde se dnes rádi zastavujeme, abychom se pokochali nádherným výhledem do údolí řeky Křemelné a při troše štěstí (mimo hlavní turistickou sezónu) tady do sebe také nasáli zdejší atmosféru a klid.
Zastavujeme nedaleko Prášil na menším neplaceném parkovišti „Zaparkuj a jdi dál“. U něj stojí turistický rozcestník s názvem dnes již neexistující obce Velký Bor (německy Grosshaid).
Malá a chudá vesnice stávala od roku 1726 na křižovatce cest ze Stodůlek na Zelenou Horu a z Prášil do Srní. Jak se na místě můžete dočíst, ještě v roce 1910 zde žilo v celkem 69 domech přes 500 obyvatel, převážně Němců. Většina z nich byli dřevaři a rolníci. Domy byly rozptýleny na ploše zhruba jednoho čtverečního kilometru. Aby zde mohli původní obyvatelé obce hospodařit, museli značnou část obce odlesnit. Několik domů mělo vlastní vodovod, v některých se už před II. světovou válkou svítilo elektřinou. K obci patřil také mlýn Schmiedtů a pila na Novostudnickém potoce. Zdejší děti chodily do školy do Srní. Koncem 19. století tu byla postavena jednotřídní škola, ve které nějaký čas učil Josef Schramek, autor národopisných a vlastivědných prací s šumavskou tematikou.
V současné době si neznalý
turista pozůstatků vesnice vůbec nevšimne, základy po několika
málo bývalých domech zarůstají lesem… Z celé obce se
dochoval pouze pomník obětem z I. světové války, který byl
slavnostně odhalen 31. 5. 1931. Na jeho obnovené mramorové
pamětní desce si můžete přečíst jména 21 padlých vojáků.
Vedle pomníku se nachází velká informační tabule, kde se můžete
dozvědět více o jeho historii nebo se u jmen padlých také
dozvědět třeba čísla popisná domů, ve kterých před válkou
žili. Mnohdy je i uvedeno jejich datum narození a třeba také
místo, kde dotyčný padl (často se jednalo o ruskou nebo italskou
frontu).
Obyvatelé obce byli po II. světové válce vystěhováni. V 50. letech byl Velký Bor srovnán se zemí a jeho území bylo začleněno do vojenského újezdu Dobrá Voda. Již zmiňovaný dochovaný pomník postupně chátral, až zůstalo jen jeho torzo (podstavec a žulový blok). Ztratila se mramorová deska se jmény padlých a velký bronzový orel, který byl umístěný na vrcholu pomníku nad deskou. Teprve po roce 2009 byly dohledány původní fotografie pomníku a zahájeny práce na jeho rekonstrukci. Ta proběhla v roce 2013.
Nedaleko od pomníku a tedy i od parkoviště vede krátká cestička k vyhlídce s posezením. Úchvatný pohled do údolí říčky Křemelné se stal vyhledávaným mnoha turisty a ti znalí si ho mohli všimnout také ve známém seriálu Policie Modrava.
Negativem vzrůstající popularity tohoto místa je nepřehlédnutelné množství odpadků v lese nedaleko od parkoviště, které hodně kazí jinak krásnou přírodu i atmosféru. S masovým turismem a neukázněnými turisty bohužel už musíme počítat téměř všude…
ChytráŽena.cz