Oblast písečného přesypu u Píst patří k nejvýznamnějším mezolitickým lokalitám v Čechách. Při průzkumech zde bylo postupně nalezeno téměř 300 kusů štípaných nástrojů, z nichž některé mají stopy po ohni. Poloha duny byla zřejmě výhodná pro osídlení i v pozdějších staletích. Na lokalitě byly nalezeny též stopy z období kultury se zvoncovitými poháry, z doby halštatské, ze starší doby římské a ze středověku.
Duna je domovem celé řady ohrožených a chráněných druhů rostlin i živočichů - mezi nimi i jedinečných mravkolvů, jejich larvy chytají hmyz do chytrých pastí. Tento hmyz žije převážně na jihu Afriky. Přes den se ukrývá v blízké floře a vylétá až večer. Mnozí by si ho mohli splést i s jepicí.
Před vstupem do této oblasti můžete narazit na několik cedulí, které poukazují na to, že zde nesmíte nic trhat nebo lovit, což je vzhledem k této významné lokalitě zcela pochopitelné.
Přímo u duny pak stojí velká informační cedule, kde se dočtete něco málo o původu, ale i o tom, co zde roste a žije. Návštěvníci zde mohou objevit typické pískomilné rostliny jako je třeba paličkovec šedavý, kostřava písečná, smělek sivý, chmelek vytrvalý nebo kolenec Morisonův.
Z hub se tu vyskytuje například hvězdovka límečková, kořenitka nadmutá nebo škárka hvězdicová. Jedná se o nejzachovalejší dunu na našem území, rozkládá se na ploše zhruba 3,8 ha.
K duně vede z Pístů červeně značená turistická trasa, a protože je to sem jen zhruba půl kilometru pěšky, hravě to zvládnou i rodiny s malými dětmi. Po červené se dá přijít ale také z druhé strany, od jezera v Sadské. Z centra Nymburku, kam se dá přijet vlakem, je to pak do Píst pěšky či na kole nějakých 5 kilometrů cesty.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz