Při cestě z Kadaně do Klášterce nad Ohří a dále pak směrem na Karlovy Vary jsem často obdivovala vysoké kopce Doupovských a Krušných hor, na nichž mě lákaly četné zříceniny hradů, např. zřícenina hradu Lestkov-Egerberg, zřícenina Šumburk, zřícenina Perštejn a poblíž Stráže nad Ohří zřícenina Horního Hradu – Hauenštejn.
Navštívili jsme tři ze čtyř uvedených. Nejprve jsme se vydali na zříceninu hradu Lestkov-Egerberg. U lázní Evženie v Klášterci nad Ohří jsme přejeli most přes řeku a četnými serpentinami dojeli po několika kilometrech do malebné vesničky Lestkov. Zde jsme zaparkovali auto a kolem rodinných domků se dostali k lesu. Odtud vedla úzká, strmá pěšina, kterou převážně tvoří kořeny stromů. Jelikož bylo po dešti, cesta byla kluzká, ale zvládli jsme ji. Vystoupali jsme do výšky 240 m nad hladinou řeky a nelitovali naší námahy.
Před námi se objevila mohutná zřícenina hradu. Přešli jsme
dřevěný most, na jehož místě býval most padací a ocitli se uprostřed zříceniny.
Přesná doba vzniku hradu Egerberg není známa, zřejmě byl vybudován
začátkem 14. století. Do dnešní doby se zachovala věž s bránou, klenba
hradní kaple, vnější strana půlkruhového paláce a část opevnění.
Zachovalé zříceniny tohoto hradu pocházejí z doby velké přestavby, která proběhla někdy v letech 1385 – 1395 Jindřichem Škopkem z Dubé. Půdorys hradu byl elipsovitý, v obvodu měřil asi 280 m, délka 42 m a šířka 15 m. Důkladně jsme prozkoumali celou zříceninu, pokochali se nádherným pohledem na zalesněné vrcholy kopců a město Klášterec nad Ohří se svými barevnými panelovými, ale i rodinnými domy. V dálce se rýsovaly vrcholky Krušných hor. Jelikož bylo krásné, slunečné počasí, neradi jsme se s tajemným místem loučili.
Po několika dnech jsme se vydali na torzo gotického hradu Perštejn tyčící se na příkrém, skalnatém ostrohu nad stejnojmennou obcí ve výšce 466 m n. m. Přístup ke hradní zřícenině je složitější, než byl na zříceninu předešlou. Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století. Ani zde není zcela jasný jeho zakladatel, ale pravděpodobně ho založil Bedřich z Rumburku. Během let se zde střídali majitelé. V r.1537 byl hrad již zříceninou.
Zachovalo se zde hradní jádro, branka mezi hradním jádrem a bergfritem /útočištná hlavní věž hradu/, branka v západní hradbě, parkán, část prvního nádvoří a hradba prvního nádvoří. Jelikož kolem celé hradní zříceniny je vzrostlý, hustý les, výhled do okolní krajiny bohužel není, což je velká škoda. Sešli jsme do údolí a vyšli přímo proti nově vybudovanému pivovaru Chalupník, kde jsme se dobře naobědvali a ochutnali jejich výborné pivo.
Zříceninu hradu Šumburk jsme vynechali a vydali jsme se na třetí, nejvíce zachovalou zříceninu hradu a zámku Horní Hrad – Hauenštejn. O něm ale až příště.
ChytráŽena.cz