Nedávno jste si tu mohli přečíst článek o krásném historickém centru Banské Štiavnice. Město, které leží v pohoří Štiavnické vrchy, ale i jeho okolí opravdu stojí za návštěvu. Slíbila jsem ještě pár řádků o kalvárii, která je s Banskou Štiavnicí dnes již neodmyslitelně spojená. Je to nepřehlédnutelná dominanta města, jedna z nejkrásnějších barokních památek ležící na Ostrém vrchu (asi dva kilometry od centra).
Kalvárie je překrásný a unikátní barokní komplex kostelů a kapliček, který vznikl v polovině 18. století, v době nebývalého rozvoje města. Celý komplex byl postaven a poté slavnostně vysvěcen za sedm let a byl financován většinou z darů měšťanů (erby významnějších dárců jsou umístěné na průčelí kapliček). V dnešní době patří kalvárie k nejkrásnějším objektům tohoto typu v celé Evropě. Ohromí vás svou dokonalou souhrou architektury, sochařství, malířství a uměleckých řemesel.
Kalvárie byla velmi vyhledávaným poutním místem až do doby nástupu komunistického režimu. V následujících letech, kdy přešla do vlastnictví státu, docházelo k jejímu postupnému chátrání. Stát financoval její opravu až v letech 1978 – 1981 (poprvé proběhla rekonstrukce ale už v roce 1894), práce prováděli většinou dobrovolníci, věřící z okolí. Paradoxem je, že k největší devastaci celého komplexu došlo až po roce 1989. Kalvárii zub času zdaleka neponičil tolik, jako lidská ruka... Objekty kalvárie utrpěly nevyčíslitelnou devastaci, když se staly terčem vandalů. Část výzdoby a mobiliáře byla rozkradená a následně rozprodaná. Nakonec byly alespoň zachované mobilní předměty (sochy a dřevěné reliéfy) postupně přemístěny do Slovenského báňského muzea na Starém zámku. Dodnes je tu můžete vidět na výstavě „Kalvárie v azylu“. V roce 2007 už bohužel seznam 100 nejohroženějších památek světa zahrnoval i banskoštiavnickou kalvárii... Tento fakt se naštěstí stal impulzem k její záchraně: zvedla se vlna zájmu o kalvárii, nejprve brigádami dobrovolníků a pak především od začátku roku 2011 nadšenci z občanského sdružení Kalvársky fond odvedli na rekonstrukci neuvěřitelný kus práce. Vzhledem k finanční náročnosti rekonstrukčních prací probíhá nezbytná adopce kapliček i adopce soch nebo další způsoby podpory. Obnova areálu ještě není dokončena, ale většina objektů už vítá návštěvníky v celé své kráse.
Jaká je podoba kalvárie?
Konkrétně se jedná o sedmnáct kapliček (tedy sedmnáct zastavení s výjevy ukřižování Ježíše a sedmi bolestí Panny Marie), tři kostely, boží hrob a zastavení „Ecce homo“. Obvyklé ztvárnění Křížové cesty v podobě čtrnácti zastavení tu tedy nehledejte. I samotné uspořádání kapliček je neobvyklé, začíná třemi úvodními kapličkami, které původně stály o několik desítek metrů níže (na přelomu 70. a 80. let byly posunuty kvůli rozrůstající se městské zástavbě). Nad nimi se nachází Dolní kostel – kaplička s oltářem Poslední večeře a dvě postranní věže s oltáři. Za ním na svahu je kříž na kamenném podstavci. Cesta pokračuje ke Střednímu kostelu s napodobeninou římských Svatých schodů. Odtud se cestičky v serpentinách rozdvojují: stoupáním po levé straně míjíte kapličky s výjevy Ježíšova posledního soudu a umučení, které končí v Horním kostele výjevem jeho ukřižování (bohužel horní kostel je stále nepřístupný kvůli probíhajícím opravám). Nahoře zbývá obejít také ještě nezrekonstruovanou kapli Boží hrob a vracíte se serpentinami po druhé straně kopce kolem kapliček ztvárňujících sedm bolestí Panny Marie.
Ke kalvárii vede z centra města dobře značená silnice, nemusíte se bát, že netrefíte. Jediným nedostatkem je dosud chybějící parkoviště, takže vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu návštěvníků (obzvláště v letních měsících) můžete mít na přístupovém místě problém se zaparkováním. Pokud z centra města vyrazíte pěšky, počítejte s více než půlhodinovou procházkou. Je to opravdu kouzelné místo, které by bylo škoda minout!
ChytráŽena.cz