Do konce roku 1992 bylo součástí naší země i Slovensko s jeho krásnou metropolí Bratislavou. Bratislavou se město nazývá teprve od roku 1919, dříve se používal název Prešporok nebo Prešporek.
Hlavní město Slovenské republiky má dnes asi 470 tisíc obyvatel.
Škoda, že Bratislava neláká tolik českých turistů k návštěvě jako nedaleká Vídeň. Přitom je Bratislava nádherné město, jehož krásu ještě podtrhuje její poloha na obou březích Dunaje a na svazích Malých Karpat.
Na severní straně města se nad soutokem Moravy a Dunaje tyčí starobylý hrad Devín. Při návštěvě Bratislavy na tato místa určitě nezapomeňte. Přístup k ruinám hradu je z velkého parkoviště po upravených stezkách. Hrad si můžete volně prohlédnout, a je z něj překrásný výhled na Dunaj a do něho se vlévající řeku Moravu. Kolem soutoku si můžete udělat i krátkou procházku nebo vyjížďku na kole.
Bratislava je město bohaté na památky, ze kterých se většina nachází v centru – ve Starém Městě, které tvoří památkovou rezervaci. Dominantou města je Bratislavský hrad se čtvercovým půdorysem a čtyřmi věžemi. Vedle něj stojí nová budova Národní rady Slovenské republiky. Pod hradem hned u Nového mostu uvidíme gotický Dóm sv. Martina, dříve korunovační kostel uherských králů.
Nepřehlédnutelnou dominantou moderní Bratislavy je Nový most z roku 1972 (dříve Most SNP) přes Dunaj. Jedná se o největší zavěšený most na světě s jedním pilířem. Na jedné straně mostu stojí vysoký štíhlý sloup a na něm ve výšce 85 metrů se nachází vyhlídková restaurace, která svým tvarem připomíná UFO, a tak je i místními nazývána. Vyhlídka odtud je nezapomenutelná.
Historický střed města není příliš rozlehlý, proto se dá projít pohodlně pěšky nebo se po něm můžete projet turistickým vláčkem. Nejhezčí vstup na pěší zónu je Michalskou bránou do Michalské ulice, kde je mj. výborná cukrárna - „čokoládovna“. Úzkými uličkami s obchody a kavárnami se dostanete do samého srdce města na Hlavní náměstí. Na Hlavním náměstí se nachází fontána se sochou krále Maxmiliána II., (korunován v Bratislavě roku 1563) a Stará radnice. Jde o nejstarší radnici na Slovensku, ve které je i Městské muzeum. Vnitřním dvorem se dostaneme na další náměstí, na kterém stojí Primaciální palác, podle kterého je náměstí před ním pojmenované. Palác byl původně sídlem ostřihomského arcibiskupa.
Do Bratislavy jezdíme s dcerou zhruba jednou za rok především kvůli divadlu. Představení činohry Slovenského národního divadla bývají vždy obrovským zážitkem. Ještě stále zde hrají vynikající herci, které my starší pamatujeme z pondělních televizních inscenací (Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Eva Krížiková, Zuzana Kocúriková, Emil Horváth, Stano Dančiak, Martin Huba a další). Škoda, že jich rok od roku ubývá – čas je neúprosný... Ale současně vyrůstá i nová nadějná generace mladých slovenských herců. Před několika lety dostala činohra SND novou moderní budovu na nábřeží Dunaje. Původní budova SND stojí na Hviezdoslavově náměstí a slouží převážně opeře a baletu.
V Bratislavě se nachází i několik parků a lesů, především na úpatí Malých Karpat. Největším parkem ve městě je Bratislavský lesopark, ve kterém je několik turistických středisek, například Železná studienka nebo Koliba s možností občerstvení.
Pro děti by byla určitě lákadlem návštěva bratislavské zoologické zahrady nebo projížďka parníkem po Dunaji.
ChytráŽena.cz