Většina turistů, kteří kdy do tohoto polského města zavítali, sem přijela navštívit smutné místo neblaze proslulé v době 2. světové války. Turisté sem také přijedou z Česka ráno a večer se s větší či menší depresí vrací domů. Ale pokud se rozhodnete zůstat déle, pak zjistíte, že město Osvětim má co nabídnout.
Hledat můžete třeba některá starodávná napojení na Česko, tedy přesněji na České království. První zmínky o Osvětimi pocházejí z roku 1217. V roce 1290 se toto hradiště stalo součástí Těšínského knížectví. Později vzniklo Osvětimské knížectví, jehož kníže Jan I. se stal vazalem českého krále Jana Lucemburského a Osvětimsko lénem Českého království. V dalším století Jan IV. prodal knížectví Polské koruně. V roce 1772 se Osvětim stala součástí Rakousko-Uherska. Po 1. světové válce se stala opět součástí obnoveného Polska. V roce 1939 bylo město připojeno k Říši a ve stejném roce tu okupanti ve vyklizených vojenských kasárnách vybudovali nechvalně známý koncentrační tábor, kde vyvraždili více jak milion nevinných lidí.
Z pohledů krátkodobých turistů se město stále nachází v jakémsi stínu těchto tragických událostí, přestože jeho asi 40 tisíc obyvatel dnes žije spokojeným klidným životem.
Ve městě je spousta památek a muzeí, které stojí za zhlédnutí. Na hradě, který kdysi obývala knížata z rodu Piastovců, proto mu místní také říkají Piastovský hrad, se dnes nachází muzeum a jeho 40 m vysoká věž umožňuje panoramatický výhled na celé město.
V květnu zde pořádají hradní slavnosti s trhy a vystoupeními s průvodem historických skupin. V historické části nedaleko náměstí stojí za návštěvu dva kostely. Několik muzeí a zrekonstruovaná synagoga je svázáno s židovskou kulturou a osídlením, které bylo v oblasti před 2. světovou válkou velmi významné. Mladí uvítají možnost návštěvy Muzea vodky, které se nachází kousek od Kostela Nanebevzetí panny Marie.
Na hlavním náměstí, které bylo kdysi nejvýznamnějším tržním místem ve městě, se nachází budova Městské radnice, jejíž pozůstatky pocházejí ze 16. století a dnes je zde městské muzeum a také turistické informační centrum.
Celý prostor náměstí slouží jako venkovní galerie. Čas od času se tu objevují výstavy zajímavých artefaktů moderního umění. Moderní umění má ve městě dveře otevřené dokořán. V prosinci se na tomto náměstí každoročně konají vánoční trhy a pro děti tu mají také Santovu vesničku. A pokud Vás památky přestanou bavit, jen pár desítek metrů odtud na nábřeží říčky Soly vznikla unikátní rekreační zóna, která je součástí sítě chráněných území Natura 2000.
A poslední důležitá informace:ceny v restauracích a ubytování jsou podobné těm našim, potraviny v obchodech dokonce levnější než u nás a Poláci jsou nejen na nás Čechy velmi milí.
Kvetinka65 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz