Historické centrum, kam jsme se vypravili jako první, zaujímá přímý střed města. Jsou zde historické domy, které vznikly pod vlivem typické architektury stavěné ve Slezsku na přelomu 18. a 19. století. Nejzajímavějších a nejvíce dochovaných budov stojí na ulici 1 Maja. Několik z nich si zachovalo barokní uspořádání a rokokovou fasádu, ale většina je v klasicistním slohu. Nejpozoruhodnější část historického centra je dnes pěší zónou.
Nejkrásnější budovou historického centra je již od svého vzniku radnice. Sídlo vedení města bylo postaveno podle projektu známého německého architekta Christiana Schultze v letech 1786-1789.
Nás zde zaujala hlavně květinová výzdoba, spousta laviček a celkově klidná atmosféra.
Následně jsme pak vyrazili do zdejšího Parku miniatur, který je označován jako Park miniatur památek Dolního Slezska. Jak jsem měla načteno z magazínu (a ukázalo se to jako pravdivá informace), tak parkování je zde zdarma, vstupné činí na dospělou osobu 45 zl, je možno platit i v českých korunách, nebo platební kartou, tudíž není potřeba před výletem shánět cizí hotovost.
Park je otevřen denně od 9.00 - 18.00 hodin, prohlídka je individuální, ale je zde možnost využít i průvodce, což se vyplatí asi hlavně při autokarových zájezdech. V parku se nachází na sedm desítek miniatur, modely jsou památky nejen z celého Dolního Slezska, ale také z českého a německého příhraničí. Hned u vstupu nás přivítala úžasná kopie hradu a zámku Frýdlant, který jsme osobně několikrát navštívili, a tak jsme mohli porovnat skutečnost s touto zmenšeninou a žádné výrazné odchylky jsme nenalezli.
Většina modelů je umístěna ve venkovní expozici, část je pak vystavena i v hale. Procházka mezi jednotlivými miniaturami je skvělá možnost, jak poznat region. Na návštěvníky tu čekají modely hradů, zámků, klášterů, či středy měst, vše zmenšené v poměru 1:25. Pohodlně se dá vystoupat například i na nejvyšší horu Krkonoš - Sněžku.
Modely jsou vyrobeny nejnovějšími modelářskými technikami a tak celkově dobře odolávají nepříznivým povětrnostním vlivům. Musíme ocenit i nádhernou parkovou úpravu zeleně, květin, které vše skvěle doplňují. V nejkrásnějších místech parku jsou pak pro výletníky připraveny lavičky s výhledem na rybníček s lekníny a vodotryskem. Hlavně mužské návštěvníky pak potěší i zmenšenina tzv. Zlatého vlaku ze 40. let minulého století.
Z modelu Menší Baziliky v Křešově zní hudba Johana Sebastiana Bacha, model zámku Książ představuje zmenšeninu největšího - sto metrů dlouhého dolnoslezského zámku.
Pro návštěvníky je zde k dispozici i možnost občerstvení nad dobrou kávou či zákuskem, samozřejmostí jsou prostorné nové toalety. Pokud se na výlet vydáte i s menšími dětmi, hned v sousedství je pak možno navštívit i Pohádkový park se spoustou různých nafukovadel, skákacích hradů, skluzavek.
Až doma jsem později zjistila, že opravdu jen pár set metrů od Parku miniatur bylo letos otevřeno Muzeum Sentymentów - česky řečeno, Retro muzeum, kde je na ploše 450m2 představeno 13 tematicky různě zařízených pokojů, a tak je víc jak pravděpodobné, že si brzy návštěvu v Kowarech zopakujeme.
Cestu do Čech jsme pak volili přes Horní Malou Úpu, sem to bylo po polském území jen nějakých 12 km.
Pokud jsem snad někoho inspirovala k výletu, tak jsem ráda a přeji, ať se líbí a vydaří k naprosté spokojenosti.
ChytráŽena.cz