Dovolená je
už sice za námi, tak pojďme trošku zavzpomínat na ty krásné slunečné dny u
moře. Náš plán na letošní dovolenou nám byl jasný už od jara, ale vyrazili jsme
na ni až v polovině záři. Cílem byla Neapol a poprvé autem. Trasu 1500 km
jsme překonali bez větší únavy, domluvili jsme si totiž návštěvu a přenocování
ve Florencii. Z tohoto krásného historického města potom už bylo jen 500
km do Neapole.
Dálnice byla bez problému a hlavně její kvalita se nedá srovnat s naší. Cena mýtného vycházela cca na 5,5 Euro/100 km, ale vyplatilo se to. Do Neapole jsme dorazili pozdě odpoledne a bez GPS bychom byli asi ztraceni v jednosměrných uličkách a provozu, který jako kdyby nikdo neřídil. Snad jsme zaregistrovali i přednost z levé strany, já jsem raději ale zavírala oči. Náš hotel Parker´s Grandhotel (5 hvězdiček) je postaven velmi blízko hlavního bulváru na nábřeží a z jeho terasy v 5. patře jsme měli úchvatný výhled na Vesuv, Capri a další ostrovy. Dech nám vzal zapadajícím sluncem ozářený Neapolský záliv.
V Neapoli jsme strávili 4 dny plné objevování historických památek a ochutnávání italských vín a jídla v místních hospůdkách. Jeden z těchto dnů jsme ale věnovali výstupu na Vesuv, nikdy předtím jsem tak blízko sopce a kráteru nebyla. Druhý den jsme strávili celodenním výletem na okouzlující a všemi vychvalovaný ostrov Capri. Cesta lodí (High speed craft) trvala z Neapolského zálivu cca 1 hodinu a cena jízdenky tam a zpět byla 40 euro/ osoba. V průběhu cesty nás oslovil místní člověk s průvodcovským průkazem a za 20 euro se nám celý den věnoval a jen s ním jsme snad mohli vidět ta nádherná místa.
OSTROV CAPRI – jako jediný v Neapolském zálivu nevznikl sopečnou činností, ale byl odtržen od Sorrentského poloostrova a místní ho nazývají „modrým ostrovem“. Ostrov CAPRI se rozkládá na rozloze cca 10 km2 a tvoří jej dvě velmi zajímavá centra, o kterých náš průvodce říkal, že existuje mezi nimi velká rivalita. Jedná se o Capri a Anacapri. Hned v přístavu v místě příjezdu velkých výletních lodí, taxíků, různých obchůdků a kavárniček se skvělou kávou a tím spoustou turistů je Capri, to druhé leží na vyšší části ostrova, kterou můžete celé shlédnout z lanovky ( cena vstupenky -10 Euro). Já jsem na lanovce nebyla, ale manžel si nemohl vynachválit ten nádherný pohled na ostrov pod ním. Na Anacapri jsme vyjeli malým autobusem, úzké točité silnice daly zabrat nejen řidiči. Opravdu jim musím vzdát hold za bravurní jízdu.
Najdete zde nejznámější vilu císaře Tibera se jménem Villa Jovis. Spletitými ale čistými uličkami plné kavárniček jsme se dostali do Augustových zahrad, které nás okouzlily nejen krásnou vegetací, ale i úžasnými výhledy do okolí. Zahrady jsou plné soch umístěných do záhonů nádherných barevných květin a kvetoucích keřů. Třešničkou na dortu je vyhlídka - na jedné straně jsme viděli klášter sv.Jakuba a na druhé straně ze vzdouvajícího se moře vystupují vysoké skalnaté balvany faragliony. Jedním z nich dokonce proplouvají čluny a loďky. Pod touto vyhlídkou vpravo se klikatí kamenité serpentiny Via Krupp, vytesané ve srázu do skály, ozdobené mozaikou a které spojují obyvatele Capri se soukromou pláží Marina Piccola. Na Capri se nalézá i letní sídlo Sophie Lorenové. Na ostrově žil i švédský spisovatel Axel Munte ve vile San Michel, která nyní slouží jako muzeum.
Symbolem celého ostrova se stala Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), která byla objevena v roce 1826. Bohužel, naší výpravě se nepodařilo navštívit tento zázrak. Do jeskyně mohou lodě vplouvat jen za úplného bezvětří, a to nám ten den chybělo.
V minulých létech jsem navštívila ostrov Santorini, který mě uchvátil svojí polohou, stavbami a historií. Capri se stalo dalším místem na mém seznamu, na které se nedá zapomenout.
ChytráŽena.cz