Město Žďár nad Sázavou leží z větší části na Moravě, okrajové území v Čechách. Rozkládá se v Českomoravské vrchovině ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Je nejvýše položeným okresním městem České republiky. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy.
Centrum města leží okolo náměstí Republiky. Je zde moc hezká renesanční Stará radnice, která byla postavena koncem šestnáctého století. Jsou zde zachovány původní klenby v průjezdu. V současné době slouží k reprezentačním účelům a výstavám. Na východní straně Staré radnice je umístěna zvonkohra složená z devíti zvonů. Je naprogramovaná tak, aby hrála vybrané skladby v určených časech každý den od osmi do dvaadvaceti hodin.
Zvony byly odlity v podniku ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou v roce 2011. Každý zvon má své jméno a je i jinak velký. Kousek od radnice je Kašna pěti pramenů. Nainstalována byla v roce 2014 při rekonstrukci náměstí. Symbolizuje svými pěti tryskami a reliéfy na boku prameny pěti řek, které pramení ve Žďárských vrších, Sázavu, Svratku, Oslavu, Doubravu, Chrudimku. Další zajímavostí je časová osa, která znázorňuje milníky města Žďáru. Stojí tu také barokní morový sloup z roku 1706. Na vrcholu sloupu je umístěna plastika Nejvyšší Trojice. Na nárožích jsou sochy Jana Nepomuckého, svatého Floriána a svatého Šebestiána. Ve výklenku je socha svaté Rozálie.
Poblíž náměstí stojí tvrz vystavěná okolo roku 1300, což je jedna z nejstarších budov ve městě. Původně byla součástí městského opevnění a využívali ji rychtáři, postavena byla v pozdně gotickém slohu. Později byla přestavěna v duchu baroka a sloužila jako škola. Od roku 1937 se zde nachází muzeum. V blízkosti tvrze naleznete gotický kostel svatého Prokopa. Vystavěn byl asi v roce 1270, písemné zmínky jsou ale z patnáctého a počátku šestnáctého století. Kostel je tvořen asymetrickým dvojlodím, délky 33,5 metrů, šíře 17,6 metrů a výšky 10,7 metrů. Kostelní věž je vysoká 53 metrů, během letní sezony se na ni dá vystoupat. Hned vedle kostela stojí kaple svaté Barbory v barokním stylu, pocházející z roku 1729. Občas se zde pořádají výstavy a koncerty.
Velkým areálem je bývalý cisterciácký klášter – Studnice Blahoslavené Panny Marie (Pramen Panny Marie). Založen byl v roce 1252 a zrušen v roce 1784 po požáru. V současné době areál spravuje rodina Kinských, kterým byl vrácen v restituci. Stále zde probíhají úpravy a přestavby.
Nyní se dá areál rozdělit do tří částí. Vstupní část je tvořena budovami hospodářského příslušenství kláštera, je zde také penzion a restaurace. Druhá část je vlastně nádvoří upravené jako park. Je tu barokní věž a mohutná budova prelatury, která po zrušení kláštera sloužila jako zámek. Třetí část tvoří gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, později přestavěn na barokní. Dále tu jsou budovy konventu. Je zde široká nabídka aktivit a několik prohlídkových okruhů.
Nedaleko klášterního areálu je nádherný barokní kamenný most z druhé poloviny osmnáctého století. Tříobloukový most se sochami nechal postavit opat místního kláštera inspirován Karlovým mostem v Praze. Tvořen je ze žulových kvádrů, osazen osmi barokními sochami světců, kteří stojí na bohatě dekorovaných soklech s volutami. Jsou zde sochy slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, svatí bratři Jan a Pavel, spolupatron klášterní baziliky svatý Mikuláš s biskupem svatým Vojtěchem, zakladatel řádu cisterciáků svatý Bernard s otcem řehole svatým Benediktem. Původní sochy byly při opravě mostu v letech 2008-2009 nahrazeny kopiemi. Originály byly přesunuty na nedaleký Dolní hřbitov.
Žďár nad Sázavou leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou. Je východiskem k procházkám nebo cyklovýletům po okolí.
ChytráŽena.cz