Ještě než vyrazíte
1. Rozpočet
Nepočítejte s tím, že nejvyšší položkou ve vašem festivalovém rozpočtu bude cena za vstupenku. Rovnou přičtěte i náklady na cestu, dražší jídlo a pití v areálu a také finanční rezervu pro všechny případy. Vždy je lepší přivézt peníze domů než jich mít na místě nedostatek. Nepočítejte s tím, že na místě konání festivalu seženete bankomat, a vezměte si s sebou dostatek peněz v hotovosti. Už proto, že ve stáncích často seženete netradiční CD, plakáty či trička svých oblíbených interpretů, které v běžném prodeji nedostanete, a byla by škoda rozmýšlet se, jestli poslední peníze utratíte za skvělou nahrávku, nebo za večeři…
2. Plán festivalu
Vytiskněte si program festivalu s časovým plánem vystoupení a ještě doma si sepište svůj hrubý denní program. Možná si říkáte, že si na festivalu chcete odpočinout a užít si, co čas přinese. Malé plánování vám ale zajistí, že vám koncert nezkazí protestující žaludek, kterému se nelíbí, že jste si kvůli koncertu nestihli koupit nic k obědu. Hodit se vám budou také hodinky, díky kterým si ohlídáte začátek vystoupení svých oblíbenců.
3. Oblečení a obuv
Nevěřte předpovědi počasí. Pláštěnku si zabalte i přesto, že televizní rosničky slibují na celý víkend vymetené nebe a slunečno. Vezměte si s sebou několik vrstev oblečení, které můžete dobře kombinovat a přizpůsobit se tak teplu i zimě. Značkové sluneční brýle a nové džíny nechte raději doma a spakujte do batohu starší kousky šatníku, které můžete zašpinit nebo roztrhnout. Pokud to kapacita vašeho zavazadla umožňuje, přibalte také náhradní pár bot a na noc nezapomeňte na teplé ponožky. Boty volte pohodlné a prošlápnuté, ať vám puchýře nezabrání festival protancovat.
4. Lékárnička a kosmetická taštička
Drobné zdravotní nepříjemnosti vás mohou potkat i na festivalu a vyplatí se s nimi počítat. Do cestovní lékárničky přibalte léky proti bolesti hlavy, kocovině, žaludeční nevolnosti a průjmu. Zabalte si i opalovací krém a panthenol, repelent a balíček náplastí. Oceníte také toaletní papír, zásobu vlhčených hygienických ubrousků a desinfekční vodičku na ruce. S hygienou to na festivalech nebývá valné a to poslední, co si přejete, je strávit víkend v žaludečních křečích na veřejných toaletách.
5. Telefon
Před odjezdem si nabijte baterii svého mobilního telefonu a připravte se na to, že v areálu konání pravděpodobně nebude k dispozici zdroj, kde byste si jej mohli znovu dobít. V případě, že máte předplacenou kartu, si nezapomeňte koupit kredit, karty telefonních operátorů by také mohly být na místě nedostatkovým zbožím. Počítejte raději také s tím, že může dojít k přetížení a výpadku sítě, takže volání i posílání SMS nebude dočasně možné.
Na festivalu
6. Domluva
Jedete-li na festival s partou lidí, je dost pravděpodobné, že se přes den na čas rozdělíte. Proto je dobré smluvit si hned na začátku místo, na kterém se ve stanovený čas sejdete. Pokud se rozdělíte nečekaně, třeba uprostřed davu před pódiem, mějte pro tento případ domluveno, že se na místě sejdete v celou hodinu. Díky tomu si budete moci koncert užít, byť každý zvlášť, až do konce a bez obav, že jste se ztratili.
7. Bezpečí
Připravte se na to, že kolem vás bude řada lidí v různé fázi opilosti, která bude stoupat přímo úměrně s časem. Pozorovat opilce, který tančí uprostřed davu, může být legrace, potkat ho cestou do stanu už menší. Vezměte si pro svou obranu pepřový nebo slzný sprej. Uvolněná atmosféra a množství lidí nahrává i kapsářům. Peníze mějte v dobře chráněné kapse na těle a MP3 přehrávače, nepotřebné doklady a značkové svršky a doplňky raději nechte doma. Máte-li s sebou na festivalu auto, můžete do něj zamknout věci a navíc se do něj v případě deště a zimy i schovat. Opatrujte také své pití a nenechávejte ho bez dozoru, někdo by toho mohl snadno zneužít.
8. Jídlo a pití
Pokud je to dovoleno a pokud jedete autem, vezměte si s sebou dostatek nealko nápojů a balené vody. U festivalových stánků byste za ně zaplatili daleko více a balenou vodu využijete i na čistění zubů a nutnou hygienu. Počítejte však s tím, že vám vlastní nápoje mohou pořadatelé zabavit při vstupu. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, obzvlášť je-li horko. Co se týká jídla, pravděpodobně strávíte víkend na rychlovkách z fastfoodu, což vašemu zažívání nemusí úplně svědčit. Zabalte si proto dostatek trvanlivých potravin – např. sušenek nebo tzv. polystyrénů. Doma raději nechte uzeniny a mléčné výrobky, které se na slunci rychle zkazí.
9. Alkohol
Každoročně si řada lidí zkazí festival tím, že neodhadne účinky alkoholu pod žhnoucím sluncem a skončí dehydrovaní a s úžehem v nemocnici. V teplém počasí je třeba pití alkoholu (ano, i pivo se počítá) prokládat dostatečným množstvím vody či jiného nealka. Díky této strategii také vydržíte déle v náladě a neprospíte nejlepší koncerty, které se většinou konají později večer.
10. Bydlení
Naplánujte si nocleh předem. Někdy je možné zajistit si ubytování třeba v tělocvičně poblíž místa konání, většinou však budete muset rozbít stan. Vyberte si místo, které je dostatečně vzdálené od centra zábavy, abyste měli jistotu, že budete mít klid na spaní. Nestavte stan poblíž toalet. Důvody jsou zřejmé… Přestože ve dne je venku horko, od země jde chladno, takže se vyplatí vzít si i karimatku nebo jinou podložku.
Zdroj: Linex forte
Lydias
ChytráŽena.cz
Lydias
ChytráŽena.cz