Moře totiž představuje celou řadu nástrah i pro dospělé. Je vhodné se na ně připravit, ať už jde například o zpětné proudy, vlny nebo nebezpečné obyvatele mořského světa. Češi jsou pověstní tím, že sílu moře podceňují. Pokud se dostanete během koupání v moři do rizikové situace, je dobré si umět poradit a nepodléhat panice.
Pozor na záludné zpětné proudy
U pobřeží se mohou vyskytovat zpětné proudy, které zanášejí plavce daleko na moře. Někteří lidé pak podléhají panice, snaží se co nejrychleji dostat zpátky na břeh a neváhají kvůli tomu obětovat veškeré své síly. Účinek takového jednání je však pramalý, protože k pobřeží se tímto způsobem nedostanou. Pravidlo číslo jedna proto zní: Počkejte si na okamžik, kdy zpětný proud zeslábne, plavte do strany a udržujte si pobřeží ne levé nebo pravé straně. Zpětný proud bývá obvykle široký kolem třiceti metrů, takže se z něj poměrně brzy dostanete. Zpátky k pobřeží potom plavte obloukem.
Z některých druhů vln není snadné se dostat
Pokud se koupete v rozvlněném moři, vyhněte se plavání kolem skalních srázů. Nečekaná vlna vás může smést a narazit na ostré skalní výčnělky. Riziko vážného zranění je v tomto případě opravdu vysoké. Nekoupejte se ani v místech, kde se vlny odráží od mola nebo přístavní hráze a mísí se s dalšími vlnami, které přicházejí.
Z takového nepravidelného vlnění není snadné se dostat. V každém případě dbejte pokynů plavčíka. Pokud visí na stožáru červená vlajka, respektuje to a do moře vůbec nevstupujte. Žlutá vlajka znamená, že moře není úplně klidné a koupání je výhradně na vlastní riziko. Naopak zelená vlajka upozorňuje, že moře je zcela klidné a nehrozí žádné nebezpečí.
Neviditelné nebezpečí v moři
Pokud se rádi potápíte, nedotýkejte se ryb nebo jiných živočichů, které bezpečně neznáte. Mnozí z nich mají v pokožce jedové žlázy, které jsou spojené s ostnitými paprsky ploutví. Mezi nebezpečné obyvatele mořského světa patří například Trnuta modroskvrnná, která se vyskytuje v egyptských vodách. Připomíná rejnoka a je hodně plachá, v případě ohrožení však neváhá použít svůj jedovatý trn.
Do vody raději vstupujte v obuvi. Někteří živočichové jsou zahrabáni v písku a jsou pro člověka téměř neviditelní. Zranění bývá nejen bolestivé, může způsobit také nevolnost nebo dokonce poruchy srdeční činnosti. Pokud vás nějaký mořský živočich zraní, určitě kontaktujte zástupce cestovní kanceláře, který vás doprovodí k lékaři.
Dovolená u moře s dítětem?
Ideálně v srpnu nebo září a s mělkým přístupem do moře. Mnozí turisté rádi vyrazí k moři s dětmi. Pokud budete dodržovat správné zásady, neměl by to být problém. I přesto si však dovolenou s dětmi plánujte spíše na září nebo říjen. V červenci nebo srpnu je mořské slunce příliš agresivní a teploty dosahují vysokých hodnot, které by vaše dítě mohlo špatně snášet.
Nabídka cestovních kanceláří je i mimo hlavní sezónu široká a ceny jsou příznivé. Při volbě destinace se v cestovní kanceláři dobře informuje na charakter přístupu do moře. Platí jedno základní pravidlo. Kamenité pláže se obvykle svažují do moře mnohem strměji než pláže písčité. Pokud si má vaše dítě dovolenou užít, volte raději destinaci s písečnou pláží, která vašemu dítěti nabídne dostatečný prostor na bezpečné radovánky v mělké vodě.
Zdroj: CK Neckermann
Vendi V.
ChytráŽena.cz