Londýn – hlavní město Velké Británie, město na Temži. Nechám stranou fakta o velikosti a historii a podělím se s Vámi radši o tipy na cestu.
Předně je potřeba se připravit na to, že Londýn není levný. Alespoň pokud chce člověk slušně spát a mít jedno teplé jídlo denně. Nicméně existuje několik možností, jak ušetřit. V první části něco k ubytování a dopravě…
Ubytování
Byli jsme v Londýně s devítiletou dcerou a čtrnáctiměsíčním synem, takže pro nás nepřipadalo v úvahu ubytování na noclehárně. Sehnali jsme ubytování v hotelu na okraji centra, blízko stanice metra (zóna 2) i zastávky autobusu za cenu, která byla na poměry Londýna velmi dobrá. Doporučuji se podívat na www.tfl.gov.uk/ - jsou to stránky londýnské hromadné dopravy a najdete zde mapu MHD včetně označení zón. Je vhodné si najít ubytování maximálně v zóně 2 – platí pro ni nejlevnější tarif jízdného (zóny 1 a 2). Přitom je samozřejmě levnější než zóna 1. Počítejte s tím, že cesta ze zóny 2 do centra vám zabere cca 20-30 minut, autobusem delší dobu (zejména v dopravní špičku).
Pokud cestujete bez dětí a nejde vám o pohodlí, ale o cenu, nabízí Londýn spoustu hostelů a ubytoven. Některé z nich jsou od centra vzdálenější. Nicméně i přes vyšší cenu jízdného se to vyplatí – jen je potřeba počítat s delší dobou cestování.
Doprava
Příjemná zpráva: pro děti do 10 let, cestující v doprovodu dospělé osoby, je většina dopravy (metro, autobusy) zdarma. Pozor, netýká se vlaků z letiště. Pro cestování MHD si pořiďte Oyster Card. Je to plastová kartička, na kterou nabíjíte kredit. Záloha na kartu je 5 GBP. Karta jde pořídit ve všech stanicích metra a na nádražích. Při jejím vrácení vám bude záloha vrácena. Pozor, kartu jde vrátit pouze ve stanicích metra, ne na nádražích.
Karta se přikládá ke snímačům jak při vstupu do metra, tak při nástupu do autobusu. Pozor, VŽDY při odchodu z metra přikládejte kartu ke snímači u východu, i když se stane, že jsou brány ven otevřené.
Výhodou předplacené karty je, že kredit, který nevyčerpáte, se vám převádí do dalšího dne. Minimální částka pro nabití karty je 5 GBP. Cena každé jízdy je téměř o polovinu nižší než při použití jednotlivé papírové jízdenky (tam je cena kolem 4 GBP za jízdu metrem, autobus je o něco levnější, cena se mírně liší ve špičce/mimo špičku). Denní limit je kolem 8 GBP. Další jízdy jezdíte zadarmo, z karty se ten den už nic neodečítá (pozor, den je „dokud jezdí metro“, nezačíná a nekončí půlnocí). Takže pokud máte v plánu víc než 2 cesty metrem denně (což určitě mít budete), tak se vám karta vyplatí.
Trávíte-li v Londýně víc dnů, řekněte při nákupu Oyster Card, že chcete sedmidenní jízdenku. 7 dnů začíná pochopitelně v den zakoupení. Cena je kolem 32 GBP, takže se vám vyplatí už při pětidenním pobytu.
Památky a atrakce
Příjemnou zprávou je, že do většiny velkých londýnských muzeí je vstup zdarma. Toto vstupné hradí Londýn výdělkem z hazardu. Na výběr je např. Natural History Museum (přírodovědné), Science Museum (muzeum vědy), Galerie Tate Modern (moderní umění), Národní galerie, Galerie portrétů, TheBritish Museum (historie lidstva), Victoria and Albert Museum (umělecké předměty) nebo muzeum Londýna.
Přesto zbývá samozřejmě spousta památek, kde vstupné zaplatíte – zejména Londýnský Tower, Museum Madame Tussaud´s, Buckinghamský palác, London Eye, podmořský svět a jiné. Ušetřit se dá i na vstupném do některých z těchto památek a atrakcí.
První možností je London pass. Prodává se na 1, 2, 3 a 6 dnů. Během platnosti pasu můžete navštěvovat libovolně všechny památky, na které se jeho platnost vztahuje.
Předem si promyslete, co chcete v Londýně vidět a srovnejte to s nabídkou London pass – na spoustu významných památek se totiž platnost pasu nevztahuje. Máte-li ale zájem navštívit nejvýznamnější londýnské kostely – katedrálu sv. Pavla a Westminsterské opatství, pak doporučuji zakoupit jednodenní pas a tento den podniknout výlet po kostelích. Aby se jednodenní pas vyplatil, naplánujte si na tento den ještě alespoň 1 další památku, na kterou se pas vztahuje.
Druhou možností, jak ušetřit na vstupném, je akce „2 for 1“ – tedy 2 lístky za cenu jednoho. Je to akce londýnské železnice a je možné ji využít pouze s platnou vlakovou jízdenkou. Tu budete mít zejména ve chvíli, pokud poletíte přes letiště Stansted. Cesta z letiště je nejpohodlnější právě vlakem. Nejlevnější je zakoupení zpáteční jízdenky on-line. Získáte tím jízdenku platnou po celou dobu vašeho pobytu v Londýně.
Druhou (v praxi neověřenou) možností je tzv. Travelcard. Jedná se o sedmidenní jízdenku na MHD. Pokud ji zakoupíte na nádraží v papírové podobě (bez Oyster card), je možné ji použít pro tuto akci. Cena je stejná jako u nabití Oyster card na 7 dnů. POZOR, na jízdence musí být logo železnice (2 šipky!).
K využití slevy „2 for 1“ potřebujete mimo platné
vlakové jízdenky i slevový kupon. Ten můžete najít na nádraží ve volně dostupné
brožuře s nápisem „2 for 1“. Nicméně my na brožuru narazili až několikátý
den, takže doporučuji si kupony vytisknout předem doma.
Jídlo
Ušetřit se dá samozřejmě i na jídle. Restaurace mají často vyvěšený jídelní lístek venku – dívejte se, spousta restaurací v centru je zbytečně drahých. Některé z restaurací mívají akce „all you can eat“. Nečekejte žádný úžasný zážitek, ale možnost se za slušnou cenu najíst dosyta. Některé restaurace poskytují slevu i na London pass, případně u nich platí akce „2 for 1“, obvykle formou levnějšího hlavního jídla zdarma. Pozor, opět pouze se slevovým kuponem.
ChytráŽena.cz