Výstava Hanka Chromá - Věk času ... Čas Vodnáře
Malířka Hana Chromá absolvovala Universitu Karlovu v Praze. Žije a tvoří v Praze. Její obrazy jsou různorodé. Tvoří obrazy abstraktní, krajinky, portréty, siluety postav i venkovská stavení. Od roku 1985 měla řadu výstav v galeriích v Praze, Kutné Hoře, Příbrami a Liberci. Z vystavených obrazů k článku připojuji obrazy s názvy: Čas dopisů - Dopisy času - Zlaté časy, Povídání a Rej múz, Koncert pro violu v Rudolfínu a Srdce Michikinikwi, Vesmířané I. a Vesmířané II., Den a Noc I. - III., Tanec života.
Výstava Alex Zupka - Daleko od domova…
Malíř Alex Zupka se narodil se v roce 1933. Ano, je mu 85 let a stále tvoří. Absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Po odchodu do důchodu si v Pražské informační službě udělal průvodcovské zkoušky, jako průvodce pracoval 20 let. V průběhu let procestoval a tvořil v Maroku, Tunisu, Sýrii, Turecku, Mali. Ve Francii žil dva roky. Zájem o cestování v něm vzbudil otec, který kdysi pracoval jako gastarbeiter. Země malíře inspirovaly svou barevností, která se odráží v jeho vystavených obrazech. Zkušenosti z islámských zemí a s muslimy má dobré, setkání s lidmi v rámci Ramadánu, měsíce, kdy se má muslim chovat co nejlépe, ho příjemně překvapovalo. Svou vzpomínku na Maroko doplnil slovy: „Je tam zajímavé vše, především lidé, kteří tam jsou velmi různorodí … Nemám rád xenofobii, nemám rád rozdělování lidí, nemám rád rasismus, jsem antirasista.“ Své obrazy, zachycující navštívená místa, Alex Zupka neprodává. Chce je vystavovat stále dál. Z vystavených děl připojuji fotografie obrazů s názvy: Africká královna 2018, Maroko - rozkvetlá poušť, Orientální přístav, Portréty Berberů, Tunis, Turecko - Katadokie.
Výstava Hana
Urbanová In memoriam
II. - akvarely a monotypy
Záměrem výstavy bylo připomenutí tvorby zmíněné akademické malířky, grafičky a pedagožky. Hana Urbanová se narodila v roce 1934 v Praze, absolvovala Gymnasium, studovala na Akademii výtvarných umění v Praze. Účastnila se celé řady společných výstav a mnohokrát vystavovala samostatně doma i v zahraničí. V roce 1999 přesídlila z Prahy do Bavorova, kde 3. března 2013 zemřela.
Výstava Family Jam
Na výstavu jsem upozornila ve svém článku Pozvání do galerie. Samozřejmě jsem
si ji nenechala ujít. Na této akci společně vystavovali členové jedné rodiny: Syn Naděždy Witte, manžel Markéty
Přibylové Michal Doležal, vystavoval fotografie. Manžel Jany Přibylové František Králík vystavoval obrazy. Jana
Přibylová, manželka Františka Králíka a matka Markéty Přibylové představila
svou keramickou tvorbu. Markéta
Přibylová, dcera Jany Přibylové a manželka Michala Doležala, zaujala
i úsměvným exponátem Hodiny s vodotryskem.
Matka Michala Doležala Naděžda
Wittová dodala na výstavu své kresby.Výstava se
mi líbila, nejvíce mne zaujala díla z keramiky.
Jana Přibylová absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou v Bechyni, obor Výtvarná keramika. Mimo jiné spolupracovala s Art Centrem Praha. Díky tomu jsou její práce zastoupeny v mnoha zahraničních sbírkách, především v Norsku. Realizovala keramické žardiniéry pro Zámek Zahrádky a pro Léčebné lázně Jáchymov, vytvořila reliéfy pro mateřskou školu v Unhošti.
Markéta Přibylová vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově, obor Průmyslové výtvarnictví – tvarování hraček. Pracovala v Archeologickém ústavu ČSAV, krátce ve Filmovém podniku, věnovala se pedagogické práci ve výtvarném oboru v ÚKDŽ, spolupracovala na reportážích pro Český rozhlas. V roce 1996 získala osvědčení o zápisu užitného vzoru na zavlažovač vzduchu s hodinami – hodiny s vodotryskem. Věnuje se autorské dekorativní, užitkové a exteriérové keramice a keramické bižuterii. Uspořádala více než 20 samostatných výstav, účastnila se dlouhé řady výstav společných.
Galerii 9 objevíte v Praze 9, v přízemí vysočanské radnice. Výstavy jsou otevřeny od pondělí do čtvrtka, v čase 10.00 - 19.00 hodin. Vstup je volný.
ChytráŽena.cz