Obec Máslovice leží na pravém břehu Vltavy, přibližně 15
kilometrů severně od Prahy. Její název není odvozen od másla, jak by se dalo
čekat, ale od rodu Masloviců. Vesnička s takovýmto názvem si však o
vytvoření muzea věnovaného máslu doslova říká, ale k tomu je potřeba
iniciativy, pochopení a financí.
Naštěstí se vše našlo a tak zde v roce 1997 bylo vybudováno Malé máslovické muzeum másla. V jeho expozici si můžete prohlédnout vše, co s výrobou a servírováním másla souvisí - máselnice, odstředivky, formičky na máslo, obaly ze 40 zemí světa atd.
Protože dnes běžně nakupujeme průmyslově vyráběné máslo, bude malý výlet do historie určitě sympatický a pro mnohé nový. Nejen děti možná netuší, co byla dížka (na Moravě hrotek), krajáč či tlukačka.
Muzeum pořádá i krátkodobé výstavy věnované dění a historii obce, lidovým tradicím, sběratelství (byly zde k vidění např. etikety sýrů, vějíře, medvídci). Největší zájem je o betlém z másla, který bývá vystaven od konce listopadu do ledna příštího roku. Muzeum je otevřeno o víkendech, po celý rok kromě února.
Bylo by škoda neprojít se po okolí obce, které je součástí přírodního parku Dolní Povltaví. Jižním směrem se nachází smíšený les a přírodní rezervace Máslovická stráň. Mezi Vltavou a Máslovicemi vede krátká Máslovická naučná stezka. Seznámíme se na ní s geologií místa, se zdejšími dřevinami (borovice černá, javor, jasan dub, smrk, habr, akát), živočichy i rostlinami. Na vltavském břehu, nedaleko přívozu, je budova Výzkumného ústavu včelařského, který je mj. znám také jako výrobce vynikající Dolské medoviny.
Do Máslovic se můžete dostat na kole nebo pěšky z Prahy-Bohnic nebo Kralup nad Vltavou podél řeky po červené turistické značce, autem, autobusem nebo můžete jet vlakem do Libčic nad Vltavou a přívozem (a dále pokračovat po naučné stezce až do Máslovic). Aktuální jízdní řády nutno ověřit předem na internetu.
ChytráŽena.cz