Letos v únoru jsem měla možnost navštívit Nordiska museet (Severské muzeum), které se nachází ve Stockholmu na ul. Djurgårdsvägen 6-16 na ostrově Djurgården v krásné historické budově a dle svých možností jsem se tuto mou návštěvu pro vás pokusila alespoň několika fotografiemi zachytit. Pokud někdy navštívíte tuto metropoli a půjdete pěšky z centra Stockholmu po nábřeží a přejdete most směr Djurgården - po pravé straně v celé své kráse uvidíte úžasnou a nepřehlédnutelnou budovu tohoto muzea. Přibližně 300 m od Nordiska museet se nachází další velmi známý a vyhledávaný cíl domácích i turistů - Skansen.
V obrovské budově Nordiska museet jsem si připadala jako v katedrále a několik minut jsem se kochala krásou stavby, která má úžasné kouzlo a jak já říkám i ”duši“ a úplně vás vtáhne. S výstavbou bylo započato r.1888, ale slavnostní otevření se konalo až o několik let později 8. června 1907. Celková délka budovy je 153 m a nejvyšší špička věže dosahuje 81 m. Velký sál v přízemí muzea pro vaši představu má 126,5 m na délku, 24 m na výšku a horní galerii podpírá 60 mramorových sloupů.
Nejdříve jsem vyjela výtahem přímo pod kopuli, kde jsou umístěny předměty
denní potřeby ať už z keramiky, porcelánu či skla. Jen o pár schodů níže je skvěle
připravená výstava věnována Sámům, jejich historii a kultuře, např. s ukázkami
tradičního oblečení, zbraní, hudebních nástrojů atd. V patře mne také zaujaly dřevěné
chaloupky ve skutečné velikosti včetně naaranžovaných pokojů, dále pak výstava
šperků, hraček, oblečení, nábytku, porcelánu - vše precizně rozděleno dle
staletí. Pokračovala jsem všemi expozicemi postupně až do Velkého sálu v
přízemí muzea, kde je umístěna nepřehlédnutelná socha krále Gustava Vasy (1496
- 1560) z dubového dřeva v nadživotní velikosti. Sochu vytesal Carl Milles roku
1925 a jeho manželka Olga ji dokončila barvami.
Dále se zde nachází prostorná restaurace, prodejna s upomínkovými předměty a také výstava věnována vlasům. Byla jsem zvědavá, co by mne tak v expozici vlasů mohlo překvapit, a opravdu kromě interiéru kadeřnického salonu z padesátých let včetně dobových přístrojů jsem se několik minut nevěřícně dívala třeba na perfektně ušité šaty z lidských vlasů nebo další, které byly zase z vlasů upletené (máte je možnost vidět i na mé fotografii pod článkem), a jak jsem pak chvíli pozorovala reakce ostatních návštěvníků, byli na tom u této vitríny podobně jako já. V suterénu muzea je přednáškový sál, kde zrovna probíhal kurz pletení, dále jsou zde šatny a několik starožitných předmětů denní potřeby. Návštěvu muzea jsem zakončila krátkým posezením u horké čokolády v muzejní restauraci a pohledem na obří sochu krále Gustava Vasy, která mne svým provedením fascinovala.
Otevírací doba muzea bývá po všechny dny od 10.00 hod. do 17.00 hod., prodloužená otevírací doba je každou středu (pouze od 1. září do 31. května), kdy je otevřeno do 20.00 hod. Vstupné pro studenty, dospělé i penzisty je jednotné a momentálně činí 100,- SEK. Vstup pro osoby mladší 18 let je bezplatný.
Pokud vás historie Švédska i jeho obyvatel zajímá a budete-li mít při svém cestování čas navštívit Nordiska museet, jistě vás také jeho návštěva tak jako mne obohatí o mnoho nových informací.
ChytráŽena.cz