Začněme na Hradčanech. Je to pár týdnů, co byl pro návštěvníky otevřen Martinický palác, od kterého se po prohlídce nově zrenovovaného interiéru můžete dostat po pár minutách do Jeleního příkopu. Ten byl leta nepřístupný pro veřejnost a po příjemné procházce se dá jít buď směrem k metru Malostranská, nebo na Nový Svět, kde se zastavil čas.
Nově byla 1. června otevřena zrekonstruovaná Zlatá ulička, kde se kromě tradičních prodejních míst setkáme s životem našich předků prostřednictvím několika nově

Když se dostanete na malostranskou stranu Karlova mostu, sejděte doprava a přijdete k jedné z nejužších ulic u nás, protože zde průchod chodců řídí semafor. Nejen že se zde nevejdou dva lidé jdoucí proti sobě, ale i obézní jedinec projde stěží, jen když se natočí bokem. Traduje se, že jedna zahraniční turistka se v uličce tak zaklínila, že nemohla tam ani zpět, ale nakonec jí bylo pomoženo. Dalším z neopomenutelných míst je Staroměstské náměstí, kde si na informacích můžete opatřit nejrůznější informace o Praze včetně map a možností ohledně ubytování.
U Staroměstského náměstí je též zajímavost, a to sice jeden z nejužších domů vůbec, kde se momentálně nachází hotel a je tak úzký, že podávání hlavních chodů je řešeno spoluprací s jinými zařízeními v okolí.
Pokud padne teplota nad třicet stupňů Celsia, je v Praze nejen řada zahradních restaurací, ale svlažit se dá i v několika aquaparcích (Čestlice, Barrandov, Letňany) či bazénech (Podolí, Slavia, Petynka). Těm, co nechtějí na místa, kde je hlava na hlavě, doporučuji bazén v Šárce. Tam je plovárna ještě ve starém stylu s letitou dřevěnou šatnou.
Další možností pobytů u vody je využít vltavských přívozů. Mají pevně stanovené jízdní řády, které najdete prostřednictvím Dopravního podniku hl. města Prahy. Příjemným letním aktivitám se můžete oddat na několika pražských ostrovech ať už se jedná o tenis, běh, procházky nebo opalování. Mezi nejznámější patří Kampa, Slovanský ostrov známý jako Žofín, Dětský ostrov známý jako Židovský ostrov, Střelecký ostrov alias Malé Benátky, Štvanice alias Velké Benátky. Pokud chcete své obzory rozšířit, navštivte méně známé ostrovy, a proto i klidnější - Veslařský ostrov, Petržilkovský ostrov, Křižovnický ostrov a Císařský ostrov.
Na posledně jmenovaný můžete využít krásné procházky Stromovkou od Výstaviště kolem hvězdárny a Šlechtovky. Právě Šlechtovka před válkou byla častým letním cílem pro mnohé obyvatele Prahy a okolí, neboť mohli spojit pěší turistiku s výbornou kuchyní. V současné době je celá restaurace v rekonstrukci, ale pití si zde obstarat můžete, i vypůjčit například gril. Ve Stromovce jsou připravena místa na grilování a posezení s přáteli, můžete si zde udělat piknik, ale hlavně si vyjet na kolech, na in line bruslích i jen tak s kočárkem. Celý lesopark je vkusně osázen a cesty jsou upravené s orientačními i vlastivědnými popisky.
Dozvíte se například, kde se nachází Rudolfova štola, kudy se dostat do Bubenče či Dejvic.
Z dalších klenotů Prahy bych jmenoval Prokopské údolí, které společně se Šárkou a Stromovkou tvoří trojlístek nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších přírodních míst v Praze.
Velice populárním místem poblíž Prahy jsou Průhonice, kde se v místním parku můžete procházet třeba celý den. Ale i další místa v okolí Prahy stojí za návštěvu - například příměstskými autobusy dosažitelný Svatý Jan pod Skalou, Bubovice - odkud se dostanete k lomům Mexiko a Malá a Velká Amerika, nebo naopak opačným směrem Hrusice, rodná obec Josefa Lady, kde můžete navštívit Památník Josefa Lady s jeho sbírkou Ladových děl.
Pro milovníky přírody se nabízí i nedaleký Medník, kde právě byly otevřeny nové vlastivědné cesty v délce mnoha kilometrů. Už tam asi nepotkáte oba bratry Nedvědy, ale určitě vás osloví atmosféra Posázaví stejně jako je to procítěno v jejich písničkách.
Autor:pppeettrr