Pokud se rozhodnete trávit dovolenou na Vranovské přehradě, nejspíše bude k vašim prvním cílům patřit zámek Vranov, Bítov, zřícenina Cornštejn či vyjížďka parníkem nebo výlet do národního parku Podyjí.
Nabídku několika tras Podyjím a okolím Vranova najdete v mých předchozích článcích, ale ještě zbývá několik dalších míst, které by rovněž neměly uniknout vaší pozornosti.
Cestu na Bítov je vhodné zpestřit zastávkou u rozhledny Rumburak. Tato zděná stavba je součástí stejnojmenného penzionu s dobrou restaurací. Rozhledna je vysoká 30 m a je z ní krásný výhled na Vranovskou přehradu a její okolí. Název je podle ochočeného krkavce majitelů penzionu. Před restaurací pak můžeme obdivovat betonovou plastiku od žďárského výtvarníka Michala Olšiaka. Jeho nezaměnitelnou tvorbou možná znáte z okolí Žďáru nad Sázavou i řady dalších míst naší republiky.
Při pobytu na Vranovsku si můžete odskočit i kousek za hranice. Dobrým výchozím místem je obec Šafov, ležící zhruba 8 km jihozápadně od Vranova nad Dyjí. Na severním okraji obce poblíž Podvesného rybníka se v mírném svahu nachází starý židovský hřbitov. Byl vybudován za vlády Marie Terezie, tehdy židé tvořili polovinu všech obyvatel obce. Pak už jejich počet klesal.
Ze Šafova se vydáme kolem Celničního rybníku k jihu, hranici překročíme na opuštěné křižovatce na okraji lesa a vydáme se vlevo podél hranice. Příjemná cesta nás vyvede na málo frekventovanou silnici, po níž dojdeme do obce Riegersburg. Celkem 5 km.
Dominantou této nevelké obce je barokní zámek. Stojí na břehu rybníka v místě původního vodní tvrze z roku 1580. Současnou podobu dostal při přestavbě v 18. století podle architektonických plánů Franze Antona Pilgrama. Se jménem tohoto dolnorakouského architekta (byl žákem barokního stavitele Lukase Hildebrandta) jsme se setkali např. při návštěvě Louckého kláštera ve Znojmě.
Zámek je v majetku hrabat Pilati, přímých potomků původních majitelů, kteří ho zpřístupnili veřejnosti.
Můžete tak obdivovat reprezentativní interiéry ve stylu baroka, rokoka a klasicismu či dochovanou panskou kuchyni. Pozornost si zaslouží i nejstarší rakouský soukromý psí hřbitov, nacházející se v zámeckém parku.
Máte-li auto zaparkované v Šafově, je možný návrat přímo k hranici, jabloňovou alejí ke křížku s lavičkou a dále polní cestou (cca 3 km).
Jestliže jste pro cestu do Šafova použili autobusu, můžete se vrátit do Vranova přes obec Felling. V pracovních dnech je zde možná exkurze do rodinné manufaktury RM Perlmuttdesign, která se věnuje zpracovávání perleti. Původně se používaly lastury škeblí z Moravy a Dyje, později suroviny z moře. Výsledkem jsou nejen perleťové knoflíky, ale i různé předměty, dekorace a šperky.
Trochu mě mrzelo, že jsme při našem pobytu nenavštívili zámek Uherčice. Probíhá zde dlouhodobá rekonstrukce, neboť tato významná kulturní památka prošla v minulém století značnou devastací, když ji užíval státní statek a vojsko. I přes probíhající opravy je ale zpřístupněna veřejnosti, takže zde můžeme vidět, do jaké míry byla poškozena a jak probíhá obnova. Je to tedy něco jiného než prohlídky dokonalých upravených interiérů jak je známe z běžných zámeckých objektů. V jedné publikaci je uherčický zámek označován za "nejkrásnější staveniště jižní Moravy".
No, třeba to vyjde někdy příště. Tak hezké toulání!
ChytráŽena.cz