Vzhůru k výškám
Pokud nelétáte často, bude vaše dítě z tohoto impozantního dopravního prostředku upřímně nadšené. Ovšem už v letištních halách buďte při hlídání potomka stále ve střehu. Dochází tu totiž k pohybu velké masy lidí a malý průzkumník se v tom chaosu snadno ztratí.
Určitě se předem informujte u konkrétní letecké společnosti, jaká zde platí pravidla pro přepravu kočárků, zda je možné zapůjčit si na let dětskou autosedačku nebo postýlku, zda jsou v letadle nějaké omalovánky pro děti, jídelní cestovní balíčky apod. Při cestování s malým dítětem je samozřejmě možné mít v příručním zavazadle dětskou stravu, ale raději počítejte s tím, že kvůli přísným bezpečnostním pravidlům ji nejspíš budete muset dát při odbavení dítěti ochutnat.
Rozdíl je také v tom, zda cestujete s dítětem do 2 let, nebo starším. V dnešní době musí mít i miminko vlastní pas. Zapisování dětí do pasů rodičů je již dávno minulostí. Proto si pečlivě ohlídejte dobu platnosti cestovního pasu.
Připravte se i na tlak v uších, který nastává při vzletu i přistání a vadí dospělým, natož malým dětem. Potíže pomůže zmírnit cucání bonbonu. Proto je nezapomeňte přibalit do cestovní kabelky. Některé letecké společnosti sice bonbony rozdávají, ale není to pravidlem. U starších dětí se osvědčila jednoduchá finta. Při zalíhání uší jim rukou ucpěte nos a vyzvěte je, aby do nosu jemňounce dýchly. Někdy postačí jenom předsunout spodní čelist před vrchní. U malých dětí může dobu vzletu a přistání zpříjemnit kojení.
Děti v roli lodníků
Zamilovali jste se do představy prázdnin strávených na lodi?
Ano, je to skvělá dovolená, jen je třeba zvážit, zda bude stejným přínosem i pro vaše potomky. Troufáme si tvrdit, že strávit s rodiči týden prázdnin na motorové lodi plující třeba po holandských kanálech je pro děti školního věku perfektní zážitek na celý život. Naučí se přitom mnoho nového a společně strávený čas posílí i rodinné vztahy
Nezapomeňte však, že při plánování takové dovolené je důležité pečlivě zvážit věk dítěte. Na loď můžete vzít bez problémů miminka, která jen leží v postýlce či kočárku, anebo děti mladšího či staršího školního věku, které můžete občas i nechat řídit loď. Naopak – pro batolata a děti předškolního věku bychom pobyt na lodi nedoporučovali. Důvod je jednoduchý – celou dovolenou strávíte jejich hlídáním a obavami, aby vám nespadly do vody….
Ještě důkladněji je třeba zvážit pobyt dětí na jachtách plujících na otevřeném moři. Naši potomci budou nadšeni z velkého dobrodružství, ale právě tady je třeba počítat s více riziky. Jedním z nejběžnějších je i „mořská nemoc“, která hrozí i tehdy, když vezmete děti o dovolené na krátkou výletní plavbu po přístavu. V tomto případě vsaďte hlavně na prevenci. Především dohlédněte na to, aby dítě nejedlo před vyplutím tučná nebo kořeněná jídla. Ani oblíbený řízek nelze doporučit… Ovšem chybou by byl i opačný extrém – a sice vypravit se na plavbu s prázdným žaludkem. Pro děti bude nejvhodnější lehké zeleninové jídlo, bramborová kaše, pečivo, banán, a nebudou-li protestovat, i zázvor ve formě sušenek nebo bonbonů.
A ještě jedna cenná rada nakonec – pokud se spolu s dětmi přemisťujete lodními trajekty a parkujete svůj vůz v nákladních prostorách lodi, zdržujte se tu s dětmi jen po nezbytně nutnou dobu – hromadí se zde různé exhalace z aut i lodních motorů, které dovedou s našimi žaludky pěkně zamávat… Ostatně nevyplácí se podceňovat ani čichové buňky. Právě ony bývají často spouštěčem nevolnosti. Ze stejného důvodu je vhodné vyhýbat se s dětmi i lodním kuchyním a prostorám, kde se čistí ryby.
Zdroj, foto: Juklík.cz