Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí

4. 10. 2011 | Trendy
V období plískanic, čvachtajících kaluží, všudypřítomného vlhka, lezavých mrazů a poletujícího sněhu se snažíte udržet své nohy v teple. Avšak právě obuv, která naše nohy chrání, potřebuje důslednou péči, abychom si v ní mohli nadále vesele vykračovat a také aby si udržela svůj vzhled.

Jako nové


Kožené, semišové ani textilní boty nejsou odolné proti vodě a vlhkosti. Často opakovaná rada o nutnosti impregnace stále platí, větru a dešti sice neporučíte, ale můžete poněkud omezit jejich působení na vaše boty. Ať už s nástupem chladnější fronty obouváte kozačky, které od loňské zimy ležely kdesi v krabici, nebo nové střevíce vytažené přímo z regálu, před prvním vykročením ze dveří je rozhodně naimpregnujte.

kozačkyVyberte si impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot, ideálně sáhněte po takové verzi, která o jeho povrch zároveň i pečuje. Ochranné prostředky ve spreji nabízí nejjednodušší způsob aplikace. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 cm, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy by měly stačit, pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte.

Nemá smysl na přípravcích šetřit, stačí si uvědomit, že dobře ošetřená obuv nejen lépe vypadá a déle vydrží, také je odolnější nejen vůči vodě, ale i proti špíně a soli. Nesmíte totiž zapomínat na účinky agresivních posypových materiálů, které v zimě sice zlikvidují sníh na ulici, ale rovněž narušují strukturu materiálu obuvi, tvoří skvrny nebo způsobují nabobtnání. I z naimpregnované obuvi sůl po návratu domů raději hned otřete.

Cestou necestou


Ačkoli svou obuv pravidelně ošetřujete, zejména v deštivém počasí byste ji měli často střídat a nenosit každý den tentýž model. Vlhké nebo dokonce mokré střevíce je potřeba nechat pořádně vyschnout a vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou. Obuv nikdy nesušte násilím ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, jinak materiál přesušíte a ten může popraskat.

Nechte je uschnout volně, pomáhá i známý trik, kdy je vycpete novinami, které do sebe vodu rychle nasáknou, ale bota si zachová svůj tvar. Jestliže si natáhnete nedosušené, ještě vlhké polobotky a vyrazíte ven, koledujete si nejen o rýmu, ale také je zbytečně opotřebováváte, když tímto způsobem nadměrně namáháte stélky i podšívky.

Boty by si zkrátka měly po celodenním chození zhruba 12 hodin „odpočinout“. Vždyť i po krátké procházce na sluníčku dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem potu. Možná si myslíte, že se vám nohy nepotí, ale pokud máte celý den obuté kozačky, pak už si o nezpocených končetinách žádné iluze nedělejte.

Zápachu lze předejít antibakteriálním osvěžovačem do bot, který je k dostání ve formě sprejů nebo speciálních vložek do bot. Ať už jej však používáte nebo ne, boty vždy po návratu domů pěkně vyvětrejte.

Péče je základ


kozačkyAby si boty udržely svůj tvar, není od věci používat nazouváky a napínáky. I když vám mohou ty podivné předměty, které znáte hlavně z předsíně své babičky, připadat poněkud zastaralé, svůj účel výborně splní i v moderním botníku. Životní cyklus vašich střevíců navíc zdaleka nemusí končit prochozenou podrážkou.

Naopak včasnou výměnou opotřebovaných patníků i podešví zabráníte poškození dalších součástí vaší obuvi – a boty nejenže mohou sloužit dál, ale můžete je i vylepšit. Takovou výměnu umělohmotného patníčku za gumový, nebo obnovení hladké podrážky pomocí protiskluzové vrstvy rázem příjemně pocítíte na vlastní nohy.

Ať děláte, co děláte, pokud nežijete ve skleněném paláci, ale chodíte také po venku, boty se vám občas ušpiní. Je však nutné vědět, čím konkrétní materiály nejlépe vyčistíte a jak o ně následně pečovat, aby obuv vydržela co nejdéle krásná. Před aplikací krému na boty, leštidla, či impregnace by měla být bota už zbavena nečistot a vysušena.

•    Hladká kůže – nečistot ji zbavíte měkkým hadříkem (či kartáčkem nebo houbičkou) navlhčeným v mýdlovém roztoku teplé vody. Pozor na přílišné množství vody, ať useň nerozmočíte. Na vyčištěný a suchý povrch naneste krém určený pro příslušný druh usně a typ její povrchové úpravy i barvy, který pečlivě vetřete a nechte vstřebat. Pokud si nejste jisti odstínem, použijte raději bezbarvý krém. Poté můžete boty ještě nablýskat leštidlem. Nestačí však používat pouze samolešticí přípravky a vynechávat péči pomocí krému – ta je jedním z nejdůležitějších kroků k tomu, aby boty déle vydržely. Pokud jsou některé části vašich kožených kozaček prošívané, obzvláště důkladně je prokrémujte a naimpregnujte. 

•    Semiš a broušená kůže/velury a nubuky - useň broušenou po líci nebo po rubu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky pro ně určenými. Znečištění odstraňujte krepovým kartáčkem nebo speciální gumou, materiál kartáčujte bez vydírání vlasu. Tento materiál se špatně čistí, neměli byste na něj používat ani vodu, proto je dobré si pořídit speciální renovační sprej určený pro velury a nubuky, který ochrání barvu před předčasným vyblednutím a navíc vyživí i samotný semiš. Tyto usně nikdy nekrémujte, ale vždy je důkladně impregnujte.

•    Lakovaná a povrstvená kůže - usně s hladkým, lesklým povrchem, jehož efektu je docíleno buď pomocí laku, nebo připojením vrstvy fólie či plastu, vyžadují podobnou péči. Jsou velmi choulostivé na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení ba dokonce i mráz. Nečistoty z povrchu odstraňte jemným vlhkým hadříkem, materiál pak ošetřete krémem či sprejem na lakové usně. Nakonec je přeleštěte utěrkou z mikrovlákna pranou pouze v čisté horké vodě.

•    Kanvas a tkanina – textilní obuv můžete podle druhu a odolnosti tkaniny za vlhka čistit i kartáčkem, nebo houbičkou namočenou v mýdlovém roztoku teplé vody. Přestože by k tomu materiál mohl svádět, neperte je v pračce. Skvrn od oleje a mastnot se zbavte pomocí čističe na textil. Vždy je naimpregnujte sprejem na textil, budou se pak méně špinit.

Zdroj: CCC BOTY CZECH


Vendi V.
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí:

Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí
Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí
Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí
Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí
 
Čtěte také


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík objevují se tak jednou za půl hodiny:((((((Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Vím , jak ochránit botičky před plískanicí, nechat je ve skříni a hopkat bosky po slunné pláži na rovníkuSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
hledám stříbrňáky ahromadu zlaťáků,kdepak jste mé poklady?
Obrázek uživatelky
profil
někdy je problém is drahými botami z kamenného obchodu,člověk musí pečlivě vybírat
Obrázek uživatelky
profil
naimpregnovat kvalitní obuv,to se vyplácí...SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles