Když je v Praze abnormální hic, a chodit k vodě nás nebaví, hledáme vhodnou alternativu, jak vedro přežít. Prosím nenavrhujte orosený půllitřík ve stínu kaštanů či lip, s odůvodněním nutnosti pitného režimu. Na ten třeba taky dojde, ale kam zajít s dětmi, které výjimečně zůstaly o prázdninovém víkendu ve městě?
Nechce se nám vláčet autem příliš daleko a mělo by jít o místo, kde bude příjemný chládek spojený se zábavou a poučením. A výsledek je tady - zajedeme se podívat do hlubin země, do Chrustenické šachty. Železnorudný důl se nachází ve směru na Beroun, na okraji obce Loděnice; z Prahy jsme zde za necelou půlhodinku.
Uváděná teplota uvnitř dolu je 9°C, takže i když venku teče asfalt, přibalte si teplejší oděv a nepodceňujte vhodnou obuv, neboť chvílemi se čvachtá v blátíčku.
Kromě úlevy od venkovního vedra se dovídáme, že z chrustenického ložiska se do roku 1965 vytěžilo asi 7 780 000 tun rudy. Kdybychom ji naložili do důlních vozíků, byl by z nich vlak dlouhý 12 000 km, což je vzdálenost delší než z Prahy do Buenos Aires.
Z této železné rudy bylo vyrobeno zhruba 2 000 000 tun železa.
Pokud bychom počítali, že jeden metr standardní vlakové kolejnice váží 50 kg (tzn. na 1 metr trati je to 100 kg), mohlo by se z této rudy postavit 20 000 km železničních tratí. Těžko představitelné, že.
Důl zasahoval do hloubky 426 metrů, tedy 120 metrů pod hladinu moře. Měl 84 podzemních pater a prosakující voda se musela neustále odčerpávat. Když se po ukončení těžby s odčerpáváním přestalo, stačily pouhé dva roky, aby se značná část dolu zatopila. Dnes v těchto prostorách trénují potápěči a bánští záchranáři. Pohled do zatopených ústí jam je opravdu působivý.
Ve zpřístupněných částech lze vidět nejrůznější důlní techniku i kolejová vozidla, podzemní konírnu, průvodkyně předvede, jaký hluk dělá hydraulická sbíječka i praktickou ukázku nakládání vytěžené horniny překlopným lžícovým nakladačem do vozíku. Kdo chce, může si jedno patro zdolat po žebříku (vřele doporučuji) a nechybí ani jízda důlním vláčkem. U bývalé vlečné jámy nás čeká expozice mineralogie, nákladních lanovek, pracovního náčiní, strojovna i řada dobových fotografií.
Zbývá ještě dodat, že prostory chrustenické šachty občas využívají filmaři, natáčely se zde například některé epizody televizního seriálů Zdivočelá země a film Bumerang a v nedávné době vodnický seriál Neviditelní.
Jsem moc ráda, že se našlo dost nadšenců, kteří umožnili vybudování a zpřístupnění této zajímavé expozice. Otevřeno je pouze o víkendech a státních svátcích, od července do září. Vstup je s průvodcem v každou celou hodinu, tedy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hod.
A protože jsme jen malý kousek od Berouna, určitě se zajeďte podívat, co dělají večerníčkoví medvědi Vojta, Kuba a Matěj (viz článek Za medvědy do Berouna)
ChytráŽena.cz