Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.
Fenomén zvaný burčák
Částečně prokvašený mošt je výsledkem první fáze zpracování hroznů vinné révy a těší se v tuzemsku nesmírné oblibě. Fenomén konzumace burčáku se v méně hojné míře objevuje snad jen na Slovensku, Rakousku a v částech Německa. Zbytek světa si k němu cestu nenašel. Burčák, kterému se také říká „mléko starců“, může být prodávám pouze od 1. srpna do 30. listopadu a musí být výhradně připraven z tuzemských hroznů. „Nejlepší burčák je takový, který vám chutná. Většina konzumentů má ale raději ten sladší burčák na začátku etapy fermentace. Tento stav ale netrvá dlouho, zpravidla v řádu několika hodin. Obsah alkoholu v burčáku se pohybuje většinou mezi 1 – 6 obj.%. Díky zákalu kvasinek není burčák v žádné své etapě vývoje čirý, jak jsme zvyklí u vína. Burčák můžeme ochutnat jak z bílých, tak modrých hroznů a z jakékoliv odrůdy. Právě odrůda a teplota udávají délku trvání kvasného procesu, který se pohybuje mezi 7 až 15 dny,“ říká sommelierka NOVÉHO VINAŘSTVÍ, Michaela Lasotová. Typickým odstínem burčáku z bílých hroznů je sytá zelenkavožlutá barva s jemným okrovým odstínem. Pro burčák je typické příjemné decentní perlení, příjemně vyvážená chuť cukrů a kyselin, a ovocná chuť s jemným kvasným tónem, připomínajícím droždí. Podle zažité vinařské pověry by se s burčákem nemělo „ťukat na zdraví“, aby se nezastavil proces kvašení a měla by se jím vyměnit krev. Vypít však 4 l burčáku může být ošemetné, pozor na to.
Francouzský paradox
Už jste slyšeli o pojmu francouzský paradox? Vědci a lékaři se pozastavují nad skutečností, jak je možné, že Francouzi, coby náruživí konzumenti tučných jídel a červeného vína, patří mezi národy s nejnižším procentem kardiovaskulárních onemocnění. V této souvislosti je nejčastěji spojován antioxidant resveratrol, jehož další oceňovanou vlastností je aktivace metabolismu nebo skupiny enzymů sirtuin mající vliv na délku života. „Tento přírodní antioxidant se přirozeně nachází ve slupkách modrých hroznů a jejich macerací přechází do výsledného produktu tedy červeného vína. Ve spolupráci s VŠCHT v Praze jsme dokázali vyvinout postup výroby bílých vín s vyšším obsahem zmíněného resveratrolu bez ovlivnění aromatiky, chuti i standardní barvy, a tak si lidé mohou dopřát s resveratrolem i vína bílá. Ochutnat můžete řadu přívlastkových bílých vín Cépage s resveratrolem odrůdy Chardonnay, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené,“ dává tip sommelierka Michaela Lasotová z NOVÉHO VINAŘSTVÍ. Možností je vychutnat si bílá vína s resveratrolem v pohodlí domova, nebo si udělejte výlet přímo do NOVÉHO VINAŘSTVÍ, nebo na akce, kterých se vinařství v nejbližších týdnech zúčastní např.:
10. – 12.9.2021 Pálavské vinobraní v Mikulově
18.9.2021 Písecký festival vína
25.9.2021 Drnholecké vinobraní
25. – 27.9.2021 Plzeňský festival vína
9.10.2021 Přeštický festival vína