I v soukromém lese můžete zůstat klidně přes noc a nikdo vás nemůže žádným způsobem omezovat, protože české zákony umožňují v přírodě volně „nocovat“. Definice tohoto termínu se ustálila na tvrzení, že jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. Příkladem nocování je tedy například položení karimatky a zalehnutí v tzv. žďáráku (bivakovací spací pytel), či přespání v hamace (houpací síť). Podstatné je, aby ráno nebylo možné na místě, kde jste nocovali, najít ani stopu po vašem pobytu.
Když chcete do stanu…
Druhým termínem, který zákony zmiňují, je táboření. Tím je například vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavíte stan, vykopete latrínu (přírodní toaletu), založíte ohniště a třeba natáhnete šnůry na prádlo… Táboření je ovšem u nás na většině míst zakázáno, případně k němu musíte mít souhlas majitele pozemku. A i když hranice mezi těmito termíny není v zákoně úplně jasná, dá se zjednodušeně říci, že postavením stanu či jiného pevného přístřešku se dostáváte na hranu oblasti nocování, ačkoliv chcete na místě setrvat jen jednu noc.
Pořádná čelovka je základ
Aby bylo spaní pod širákem co nejpříjemnější, nepodceňte výběr žďáráku, který slouží pro ochranu před zimou, vlhkem a nečistotami. K dostání jsou i bivakovací vaky vhodné do chladnějších podmínek, které jsou pokryty hliníkovou fólií, jež odráží 90 % tělesného tepla, čímž zaručí tepelný komfort uvnitř vaku.
Další možností je pořídit si hamaku – houpací síť pro spaní, kterou jednoduše zavěsíte mezi dva stromy. Ty z pevného, odolného a lehkého polyesteru využijete po celý rok – nejen při nocování v přírodě, ale třeba i doma na zahradě.
Zdroj: 4camping.cz