Kouření je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny plic. Vědci navíc přišli s objevem, že cigaretový kouř je dnes škodlivější než před několika desítkami let. Důvodem je rozdílný obsah karcinogenů v cigaretě a různé způsoby výroby cigaret.
Prvních změn si všimli vědci v 60. letech minulého století, kdy se začaly vyrábět cigarety s menším obsahem dehtu. Studie přinesly překvapivé závěry: počet nemocných s rakovinou plic se zvyšoval v Americe více než v Austrálii, ačkoliv se v obou zemích začaly prodávat takzvané „jemné“ – mild – cigarety. Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu byly odlišnosti ve složení cigarety. V těch australských bylo méně nitrosaminů, tedy látek, které jsou zodpovědné za vznik rakoviny.
Rakovina hluboko v plicích
Existuje několik typů rakoviny plic, které jsou různě závislé na působení cigaretového kouře. Dříve byl častější nádor, který se vyskytoval vysoko v dýchacích cestách (takzvaný dlaždicobuněčný nádor). Pak si lékaři všimli zvýšeného výskytu nádoru, který postihuje spíše malé průsvity dýchacích cest hluboko v plicích (plicní adenokarcinom). Bylo to v době, kdy kuřáci začali kouřit cigarety s nízkým obsahem dehtu, kdy kouř více inhalovali do plic.
Jiná cigareta v každé zemi
Je dobře známo, že cigarety se liší kraj od kraje. Závisí to na druhu tabákových rostlin, úrodě tabáku a také různé chuti kuřáků v dané zemi. Nitrosaminy jsou vedlejším produktem zpracování tabáku a jejich hladiny jsou také ovlivněny různou přípravou cigarety.
Podle odborníků se na vzniku rakoviny podílí jak vliv výroby tabáku, tak i způsob inhalace tabákového kouře. Pochopitelně závisí také na dalších faktorech: kdy začal kuřák kouřit, kolik cigaret vykouřil a jestli se u něj nebo v rodině objevilo nádorové onemocnění. Radou pro všechny kuřáky tak stále zůstává otřepané heslo:Přestaňte kouřit, vyplatí se to vždy.
Zdroj: Odvykání-kouření.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz