Abychom nestrávili zimní dny v posteli, je důležité začít včas s léčbou. Předejde se tak zhoršování nemoci a jejích příznaků, které organismus zbytečně vyčerpávají. Už při prvních příznacích lze sáhnout po přírodních prostředcích. Pomoci může dostatek vitamínů i rostlinné přípravky, tzv. fytofarmaka. Doma by proto neměly chybět například citróny, zázvor, med a máta.
Pomoc hledejte ve spíži nebo ledničce
Citrony jsou jedním z bohatých zdrojů vitamínu C. Obsahují také kyselinu jablečnou, octovou a mravenčí, které dohromady posilují účinnost tohoto vitamínu. Mají antiseptický účinek. „Céčko“ posiluje obranyschopnost organismu proti infekcím.Dalším důležitým pomocníkem v boji s virózami je med. Dodává našemu tělu snadno zpracovatelné cukry. Je zdrojem celé řady vitamínů, například A, C, E, nebo minerálů jako je vápník, draslík či hořčík. Dokáže zničit bakterie a zabraňuje jejich šíření. Proto patří k osvědčeným prostředkům při léčbě nachlazení a dalších chorob. Má také preventivní účinky a posiluje imunitu.
Máta peprná může být dalším pomocníkem při léčbě viróz. Inhalování spařených listů byliny pomáhá při zánětu hrtanu nebo průdušek, zahlenění a rýmě.
Při léčbě respiračních nemocí by se nemělo zapomínat ani na zázvor. Je typický svou ostřejší a pálivější chutí. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Při nachlazení, chřipce a rýmě pomáhá rozpouštět hleny.
Pomohou i bylinné přípravky z lékárny
Už naši předkové znali účinky přírodních látek a bylin, hojně je využívali při léčbě nejrůznějších onemocnění. Dříve se jednalo o běžnou formu léčby, která však na čas upadla v zapomnění. V posledních letech se fytofarmaka, tedy léčivé přípravky vyrobené z rostlin, opět vrací do popředí zájmu pacientů i lékařů. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) se fytofarmaka používají 3-4x častěji než klasická medicína. Slouží při prevenci nebo léčbě celé řady zdravotních potíží, například trávicích, kožních nebo respiračních (např. již zmiňovaný kašel).Zdroj: Stodal