Fasádu je následně nutné řádně očistit – především ji zbavte prachu a případných nánosů mechu. Fasádu omeťte, při hrubém znečištění použijte buď vodu s kartáčem, anebo pro usnadnění práce vysokotlaké čističe.
Případné praskliny či díry odstraňte zatmelením či zaštukováním a zkontrolujte nasákavost povrchu fasády (především u pískových fasád) – pokud se voda do fasády po zkušebním potření štětkou vsákne, je nutné povrch napenetrovat. K domu přilehlé stavby, jako například pergolu či chodník, je dobré zakrýt, abychom neměli výčitky svědomí, že jsme je potřísnili barvou. Ideální jsou malířské fólie či větší kusy kartonu.
Jak na malování fasády?
Fasádu bychom měli malovat tehdy, když na ni přímo nesvítí slunce, přičemž by teplota neměla klesat pod 5°C. V případě fasády se jedná o vizitku celého domu, a proto bychom její malování neměli podcenit. Speciální fasádní barvu z toho důvodu většinou nanášíme ve dvou až třech vrstvách, přičemž potřebnou UV ochranu zajistí až druhá vrstva nátěru. Pro první podkladní/základní nátěr můžeme do venkovní barvy přidat 20% vody. Barva se nám bude snáz roztírat a lépe celý povrch fasády zacelí.
Krycí/vrchní nátěr se již neředí. Nanášíme jej takzvaně křížem – nejprve podélně, pak příčně a nakonec opět podélně – aby na fasádě nezůstaly viditelné tahy štětky či válečku. Postupovat bychom měli od vnějších a vnitřních rohů směrem do středu fasády.