1) Klíšťata jsou nejaktivnější uprostřed léta
Tohle není pravda. Lidé si to možná myslí proto, že se sami v době dovolených dostanou nejčastěji do přírody a na klíšťata si proto dávají pozor. Sucho a vysoké teploty ve skutečnosti klíšťatům nesvědčí. Velmi záleží na počasí v konkrétním roce, ale obecně platí, že nejvíc lidí nakažených nemocemi přenášených klíšťaty se v ordinacích lékařů objevuje na začátku léta a na podzim. První přicházejí už poměrně brzy zjara.2) Jestli se nakazím od klíštěte, je věc náhody. Nedá se s tím nic dělat.
Riziko infekce některou z nemocí přenášenou klíšťaty lze snížit, když v přírodě používáme vhodné oblečení a repelent, případně když se prohlížíme a případné přisáté klíště brzy odstraníme. Bohužel se na nic z toho nedá spolehnout. U lymské boreliózy skutečně stále neexistuje prevence v podobě očkování. U klíšťové encefalitidy však ano – české zdravotní pojišťovny na ni zájemcům přispívají.3) Proti klíšťové encefalitidě se musím dát každý rok přeočkovat.
Nikoliv, u mladších a zdravých lidí to stačí jednou za pět let. S rostoucím věkem a případně klesající kondicí či horšícím se zdravím je lepší podstupovat přeočkování častěji. Lidé nad 60 let či s oslabenou imunitou by je měli opakovat po třech letech – jim totiž v případě nákazy hrozí horší průběh nemoci a následky, anebo i smrt.4) Pokud nechodím do přírody, klíšťat se nemusím vůbec bát.
To neplatí, klíšťata se vyskytují všude, kde tráva dorůstá alespoň dvaceti centimetrů. Jsou v městských parcích, sadech, u vody. Často je v srsti přinese domů pes či jiné domácí zvíře.Zdroj foto: Dollarphotoclub