Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co možná nevíte o klíšťatech

24. 03. 2016 | Nemoci
Díky lékařům a hygienikům vystupujících v médiích a odpovídajících v poradnách se už podařilo vyvrátit celou řadu zakořeněných mýtů o klíšťatech. Lidé se nyní chrání lépe než ještě před několika lety. Málokdo si už dneska myslí, že klíšťata skáčou na své oběti ze stromů (ve skutečnosti se vyskytují v trávě a keřích zhruba do jednoho metru nad zemí), a do obecného povědomí se dostává i správný způsob odstraňování přisátého klíštěte, který snižuje riziko případné infekce (rozhodně to není zakápnutí olejem a točení proti směru hodinových ručiček, naopak se má použít dezinfekce a klíště vyviklat). Přesto některé mýty přežívají dál. Které to jsou?

1) Klíšťata jsou nejaktivnější uprostřed léta

Tohle není pravda. Lidé si to možná myslí proto, že se sami v době dovolených dostanou nejčastěji do přírody a na klíšťata si proto dávají pozor. Sucho a vysoké teploty ve skutečnosti klíšťatům nesvědčí. Velmi záleží na počasí v konkrétním roce, ale obecně platí, že nejvíc lidí nakažených nemocemi přenášených klíšťaty se v ordinacích lékařů objevuje na začátku léta a na podzim. První přicházejí už poměrně brzy zjara.

co možná nevíte o klišťatech2) Jestli se nakazím od klíštěte, je věc náhody. Nedá se s tím nic dělat.

Riziko infekce některou z nemocí přenášenou klíšťaty lze snížit, když v přírodě používáme vhodné oblečení a repelent, případně když se prohlížíme a případné přisáté klíště brzy odstraníme. Bohužel se na nic z toho nedá spolehnout. U lymské boreliózy skutečně stále neexistuje prevence v podobě očkování. U klíšťové encefalitidy však ano – české zdravotní pojišťovny na ni zájemcům přispívají.

3) Proti klíšťové encefalitidě se musím dát každý rok přeočkovat.

Nikoliv, u mladších a zdravých lidí to stačí jednou za pět let. S rostoucím věkem a případně klesající kondicí či horšícím se zdravím je lepší podstupovat přeočkování častěji. Lidé nad 60 let či s oslabenou imunitou by je měli opakovat po třech letech – jim totiž v případě nákazy hrozí horší průběh nemoci a následky, anebo i smrt.

4) Pokud nechodím do přírody, klíšťat se nemusím vůbec bát.

To neplatí, klíšťata se vyskytují všude, kde tráva dorůstá alespoň dvaceti centimetrů. Jsou v městských parcích, sadech, u vody. Často je v srsti přinese domů pes či jiné domácí zvíře.

Zdroj foto: Dollarphotoclub


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1…   8   9   10   11  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
To určitě né jsem 321 tže pod 300 na body.
Obrázek uživatelky
profil
že by na 1 místo?Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Nepotřebuji,ale budou dobré na body,když budou dobře padatSmajlíkPotřebuji se posunout ještě o 20.míst.Nejvíc mi chybí Mašle,Pomlázky ty budou zítra,kraslice.
Obrázek uživatelky
profil
Termín 24.3.: 21,45 - 22,00 hodin - Kroj
Obrázek uživatelky
profil
i já jsem si myslela, že nejvíc klíšťat je v létěSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles