Autror: Jarmila Mandžuková
Nakladatelství: START
Rok vydání: 4/2013
Rozměry: 210 x 145 mm
Počet stran: 130 stran
Cena: 188 Kč
Již starověký lékař a zakladatel medicíny Hippokrates přišel s myšlenkou: „To, co jíš, by tě mělo i léčit“, což potvrzuje úzkou vazbu mezi naší výživou a zdravím. Ale po staletí tradované moudrosti jsou pomalu zapomenuty, místo nich nastoupila moderní medicína a obrovskou rychlostí se rozvinulo průmyslové zpracování potravin. Ve vyspělých zemích se radikálně změnil způsob života a stravovací návyky.
Konzumujeme průmyslově zpracované potraviny „obohacené“ o množství chemických látek, tzv. éček, konzervované pokrmy, polotovary, jídla rychlého občerstvení (fast food) a přejídáme se. Většina populace bohužel podceňuje zdravotní rizika vyplývající z konzumace takových produktů. Je paradoxem, že lidé, kteří se takto stravují, trpí často nedostatkem živin. Přijímají sice množství energeticky bohaté, tučné a sladké potravy, která však v sobě nemá dostatek výživných látek, což se negativně projevuje na zdravotním stavu.
Na stránkách této knihy se dozvíte, jak léčit nejčastější zdravotní problémy a onemocnění úpravou stravy a jakých potravin a přídavných látek - tzv. éček - se vyvarovat. Kniha přináší řadu námětů pro vytváření nových stravovacích zvyklostí. Předkládané informace a poznatky by měly upozornit na důležité změny ve stravování v případě onemocnění či zdravotních potíží a zároveň poukázat na nejzávažnější rizika dnešního moderního způsobu stravování.
Ukázka z knihy Co nejíst, když ...:
Co nejíst, když pociťujete ÚNAVUÚnava je stav, který můžeme charakterizovat jako pocit vyčerpání a ztráty energie. V posledních desetiletích trpí pocitem dlouhotrvající únavy čím dál více lidí. U mnohých pacientů je původcem únavy větší fyzické či psychické vypětí, stres, úzkostné stavy, deprese, nedostatek spánku, snížená imunita či chronická infekce, u žen může únavu způsobit kolísání hladiny hormonů. Únava bývá spojena s nemocemi srdce, poruchami štítné žlázy či cukrovkou, mohou ji zavinit i některé léky. Silná a nevysvětlitelná únava, která ani po odpočinku nemizí a projevuje se delší dobu, se nazývá chronický únavový syndrom.
Co na talíř nepatří?
- Špatně sestavený jídelníček může vést k únavě. Má-li náš organismus nedostatek vitaminů a minerálních a dalších látek, trpíme nedostatkem vitality, jsme unaveni, nemáme dostatek životní energie a ztrácíme radost ze života. Naopak správný výběr potravin zajišťuje optimální výživu pro mozek a naši vitalitu.- Příčinou únavy a špatné koncentrace není jen nekvalitní strava. Měli bychom dbát na to, v jakých intervalech stravu konzumujeme. Pokud jídla vynecháváme, vede to zákonitě k únavě. Jíst bychom měli po dvou až třech hodinách, delší časový odstup, až pět hodin, je pro organismus velkou zátěží. Dlouhé přestávky mezi jídly způsobují pokles hladiny krevního cukru, což vyvolá únavu.
- Omezte konzumaci tučných potravin a jídel, nepijte alkohol, omezte kávu a nápoje s kofeinem. Nezapomínejte na dostatečné množství zeleniny a ovoce, které vám dodá potřebnou energii.
- Před spaním nejezte tučné, syté a těžko stravitelné pokrmy, žaludek musí potravu zpracovávat, takže spánek nebude kvalitní a může to mít za následek únavu.
- Výrazně omezte cukr a lehce stravitelné škroby, které se nacházejí ve sladkostech, trvanlivém pečivu, moučnících a podobně. Jsou rychle vstřebávány a vedou k náhlému zvýšení hladiny energie, neboť se vzápětí dostávají do krevního oběhu. Tím se vyplaví inzulin, což vede k rychlému poklesu hladiny cukru, a tudíž k jeho nedostatku, se kterým je spojená únava a snížená pozornost. Stačí si vybavit, jak se cítíme, jíme-li převážně sladká jídla, nebo jak reagují naše děti, které konzumují sladkosti a sladké limonády. Mají stále hlad, jsou roztěkané a zlobivé z podrážděnosti a únavy.
Tuto knihu Co nejíst, když ... koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách autorky knihy Jarmily Mandžukové nebo na stránkách nakladatelství START.
ZUZI
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz