Tělo matky se musí přizpůsobit velmi zvláštní situaci. Prvních několik dní po oplození vajíčka budoucí miminko putuje k místu uhnízdění. V této době jsou vlastně obě těla (matka i děťátko) oddělena. Jakmile se však vajíčko zanoří do děložní stěny, spojí se s tělem matky. Zpočátku je vajíčko vyživováno takzvaným žloutkovým váčkem, přibližně ve 3. měsíci však začne fungovat placenta.
Dítě je s maminkou spojeno pupeční šňůrou, kterou nejen přijímá veškeré potřebné látky, ale také vylučuje zplodiny svého metabolizmu.
Matčino tělo má za úkol postarat se o děťátko a to zejména:
1) Zajistit mu místo k životu: Děložní čípek se uzavře a děloha se tak oddělí od vnějšího prostředí. Děloha je vlastně sval a to ne ledajaký. Během těhotenství dokáže mnohonásobně zvětšit svůj objem.
2) Zajistit výživu plodu: je to trochu drsné přirovnání, ale dítě funguje v těle matky tak trochu jako „parazit“ – odebírá živiny, ale ne natolik, aby svého „hostitele“ ohrozil. Děťátko potřebuje výživu a stavební materiál k růstu a ten může získat jedině od matky. Živiny získává přednostně žena, ale jen takové množství, které jí stačí na přežití. Ostatní putuje k plodu, ten však nespotřebuje všechno, zbytek tedy dostane opět matka. Stejně tak však získává dítě také všechny ostatní látky jako alkohol nebo drogy. Takže pozor!
3) Vyrovnat se s poměrně rychlou změnou hmotnosti: ta je individuální, ale nezřídka činí i 20 kg za 9 měsíců. Zabrat dostávají klouby – zejména páteř, svaly, šlachy, ale také srdce a plíce.
4) Připravit se na porod: ten představuje pro tělo značnou zátěž. V oblasti pánve dochází k rozvolňování vazů a chrupavek, mění se také svaly. Jako jeden z vedlejších efektů se může objevit přechodné zhoršení zraku, které se po porodu zlepší. Tělo si také na porod ukládá zásoby energie ve formě tuků.
5) Nachystat se na budoucí kojení: v prsou se vše připravuje na tvorbu mateřského mléka, ke konci těhotenství již může v kapkách vytékat mlezivo – předchůdce mléka, kterým se dítě živí několik prvních dní po porodu.
Těhotenství se právem nazývá „jiným stavem“. Ani zdaleka jsem nevyjmenovala všechny změny, které v těle nastávající maminky probíhají – vlivem hormonů se mění pleť, vlasy, kůže… Ale asi tou největší změnou, kterou najdeme na tváři mnoha nastávajících maminek, je šťastný úsměv z vědomí, že pod jejich srdcem tluče maličké srdíčko jejich miminka.
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz