-Komerční sdělení-
Možnost obléci si letní šaty, upravit vlasy a vše doplnit nádhernými šperky láká snad každou z nás. Většina žen ukáže i takové kousky ze své šperkovnice, které v zimě jednoduše nosit nelze. Dejte si však pozor na určité faktory, které zlatým i stříbrným šperkům v létě příliš nesvědčí. Jak tedy dosáhnout vysokého lesku a krásy i pro příští roky a dobře se o své poklady postarat?
Změna barvy povrchu šperku
Sluneční záře, vysoké teploty v doprovodu s opalovacími prostředky, zvýšeným pocením a dalšími faktory, mohou s vašimi šperky snadno tzv. zacvičit. Agresivní pot dokáže způsobit oxidaci šperku neboli zčernání. Ale i kosmetika, parfémy či voda s obsahem chlóru nebo síry mají podobné účinky. Proto doporučujeme opalovací krémy a další kosmetiku nechat na pokožce nejprve zaschnout a až poté šperky nasadit.
Mořská voda šperkům nevadí a může je dokonce vyčistit od usazených drobných nečistot, na lesku jim však nepřidá. Ať už v moři nebo v jezeře se mějte na pozoru před uvolněním kamene či ztrátou samotného šperku. Vždy je dobré, po dni ztráveném u vody a na slunci, šperky omýt mýdlovou vodou a otřít jemným hadříkem.
Vybírejte odolné typy šperků
Pro ty, kteří se příliš neorientují v typech šperků a příležitostech, pro které jsou určeny, radíme vybírat z kvalitních a bytelných kousků. Ne každý šperk je určen ke každodennímu nošení a může být citlivý na mechanické poškození. Obzvlášť má-li vydržet nápor vln v moři či dovádění v písku a jiné letní aktivity.
V létě je hitem zlatý náramek na nohu, který má prodlužovací řetízek s variabilní délkou. Noste je zapnuté tak aby vám příliš neplandali a vy jste tak nemohli o nic zachytnout. Stejné je to i se zlatým náramkem na ruku, který by měl těsně kopírovat zápěstí.
Zlatý náhrdelník osazený drahými kameny si ponechte ve šperkovnici na večerní oslavu, ale k vodě doporučujeme pevné celozlaté řetízky typu ankr, pancr či figaro. Seženete je i ve vybrušovaném provedení, což jim dodává neobyčejný třpytivý vzhled.
Nejlepší zlaté náušnice jsou jednoznačně tzv. pecky na šroubek. Nikde nevyčnívají a mají velmi bezpečné zapínání. Zároveň jde o nadčasový šperk, který sluší snad každému. Naopak duté náušnice kruhy jsou velmi náchylné k poničení, pokud si na ně nebudete dávat dostatečně pozor.
Náprava je celkem jednoduchá
Zda již došlo ke změně povrchu šperku, je nejlepší váš drahocenný kousek nechat odborně vyleštit u zlatníka. Šperky se mechanicky leští na kotoučové leštičce a poté jsou odmaštěny v ultrazvukové lázni. Rozdílné typy kotoučů na leštičce vyrovnají i větší škrábance na šperku.
Výsledného efektu po mechanickém vyleštění, doma nikdy sami nedosáhnete.
U šperků z bílého zlata a stříbra je možné nechat povrch ošetřit rhodiem. Jde o galvanickou lázeň, kdy je šperk na povrchu tenkou vrstvou nově pokoven. Docílí se tak vysokého bílého kovového lesku u velmi opotřebovaných šperků.
Každý šperk podtrhuje krásu ženy a potřebuje náležitou péči. Užíváte-li si svých šperků téměř denně, je nutné je čas od času nechat vyleštit. Rázem tak získají vysoký lesk, jako při jejich pořízení.