Podtitul: Pro ty, kdo nerady cvičí
Autoři: France Carp, Shirley Coillot
Překlad: Veronika Matiášková
Nakladatelství: Portál
Datum vydání: 5/2016
Formát: 140 × 210 mm
Vazba: brožovaná
Počet stran: 200 stran
Cena: 266 Kč
Kniha seznamuje s jednoduchými nenáročnými cviky, nabízí účinný program cvičení k udržování dobré fyzické formy, k rovnovážnému posílení všech částí těla a k udržování svalové pružnosti a posilování vnitřního svalstva; doporučuje se cvičit 15 minut denně.
Výhodou cvičení podle této příručky je, že není třeba docházet do fitcentra nebo do tělocvičny, lze cvičit doma, některé cviky (např. proti stresu) i příležitostně přes den kdekoli.
Cvičení se provádí většinou vleže nebo vsedě a je vhodné pro zájemce všech věkových skupin. Vyšším věkovým skupinám pomůže k motivaci, že působí příznivě proti artróze, osteoporóze, nabírání na váze. Cvičení nemá žádnou kontraindikaci – mohou ho provádět všichni, i starší lidé a těhotné ženy.
O autorech knihy
Cvičení pro pohodlné
France Carp je bývalá trenérka a cvičitelka, vedoucí časopisecké sportovní rubriky, autorka několika dalších příruček pro různé druhy cvičení.
Shirley Coillot je koučka, specialistka na cvičení pilates.
Ukázka z knihy Cvičení pro pohodlné
„Mám problémy s vyrovnaností a koncentrací“
Blahodárné účinky hledání vyrovnanosti
Vyrovnanost, to je samostatná kapitola, protože je to přesně ta tělesná a duševní vlastnost, která nám uniká v našem překotném životě nejrychleji. Stačí, aby nás vyrušil nějaký hrozící problém, a naše duševní rovnováha je ta tam. Špatně spíme, ztrácíme klíče, bezhlavě nakupujeme, nevíme, co mluvíme, pláčeme pro nic za nic, nervujeme se kvůli maličkostem. Velmi brzy se nám život vymkne z rukou a ocitneme se v začarovaném kruhu. Po tělesné stránce ztuhneme a naše pohyby ztratí plynulost nebo jsou nešikovné. Pilates a obecně fyzická aktivita nám mohou pomoci znovu najít rovnováhu. Stačí si udělat čas na soustředění, protáhnout se a samozřejmě také uklidnit rozbouřené vody správným dýcháním.
Protažení má moc rychle uvolnit nadbytečné svalové napětí. Jakmile jsou svaly uvolněné, může je krev zase správně okysličovat a vy navíc pocítíte příliv skutečné energie.
Pomoc pilates: Když vstáváte, po dlouhé cestě v autě, po sezení v kanceláři nebo předtím, než jdete spát, dopřejte si vždy pár minut na protažení paží, nohou, pasu a šíje. V pozici protažení vydržte vždycky patnáct až třicet vteřin. Vydržte v pozici při nádechu, pak přidejte na intenzitě protažení a s každým výdechem povolte napětí.
Blahodárné účinky soustředění
Soustředit se znamená pozitivně působit na mozek. Při pilates vyžaduje každý cvik soustředění na různé části těla, jichž se cvik týká. Musíte například stáhnout břicho, zároveň zvednout nataženou
nohu a přitom udržet rovná záda. Zatímco se snažíte uvést tělo do správné polohy, nesmí vám v mysli hlodat žádná negativní myšlenka. Můžete tak od sebe odehnat veškerou negativní energii, která vytváří stres.
Vědecké studie dokázaly, že pravidelná tělesná aktivita stimuluje mozek a pomáhá předcházet nemocem, jako je Alzheimerova choroba. Uvidíte, že díky snaze o koncentraci při fyzické aktivitě se tato kvalita usadí i ve vašem každodenním životě. Sportovci uvyklí soustředění při sportovních výkonech, to dokážou i při práci. Pro ty, kdo mají sklon k lenivosti, je to dobrý prostředek, jak neplýtvat energií a zbytečně se neunavovat.
Tuto knihu Cvičení pro pohodlné koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Portál
ZUZI
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz