„Nejzákladnějším parametrem sedla je jeho šířka, která musí odpovídat rozteči hrbolů sedacích kostí jezdce, aby sedlo poskytovalo co nejlepší oporu pro šlapání a hlavně neomezovalo průtok krve do měkkých tkání před sponou stydkou,“ říká Karel Studnička. „Používání špatně zvoleného sedla, které průtok krve omezuje, může vést k nevratným zdravotním poškozením, která jsou zejména pro muže velmi nepříjemná,“ dodává.
Průtok krve do měkkých tkáních před sponou stydkou testoval v USA sportovní lékař Roger Minkow, který spolupracuje s přední cyklistickou značkou Specialized. Na základě svých poznatků pak vyvinul sedla, která jsou zdravotně nezávadná, ovšem za předpokladu, že si cyklista vybere správnou šířku.
Kvalitní cyklistické prodejny jsou proto vybaveny zařízením na měření rozteče sedacích kostí, aby mohly každému zákazníkovi doporučit správnou šířku sedla. Měřícím zařízením je deska s vrstvou materiálu s tvarovou pamětí a měřítkem.
Na tuto desku si zákazník sedne v pozici dle pokynů obsluhy a jeho sedací hrboly zanechají v desce otisky. Jejich rozteč se následně určí pomocí instalovaného měřítka a podle výsledku se určí správná šířka sedla.
Přihlíží se přitom i k tomu, jaký posed cyklista na kole zaujímá. Rozlišuje se posed rekreační, sportovní a závodní.
Velkou roli pro výsledný pocit z jízdy hraje i síla polstrování sedla. Zkušenosti paradoxně ukazují, že čím více času v sedle cyklista tráví, tím slabší polstrování mu stačí. Při dlouhých vyjížďkách bývají otlaky způsobené silně polstrovanými gelovými sedly větší, nežli ty od sportovních lehkých sedel s minimální výstelkou.
Ideální samozřejmě je sedlo před nákupem vyzkoušet, ovšem tato možnost je u prodejců spíše výjimkou.
Zdroj, foto: Ski a Bike Centrum Radotín