Z architektonického pohledu je Ďáblický hřbitov výjimečný tím, že se jedná o jediný kubistický hřbitov v českých zemích. A vzhledem k tomu, že se kubistická architektura jinde nevyskytuje, tak se vlastně jedná i o jediný kubistický hřbitov na celém světě. Jeho kubistická architektura je chráněna památkovým úřadem jako ojedinělá stavba tohoto typu.
Ďáblický hřbitov se rozkládá v severní části Prahy na rozhraní čtvrtí Ďáblice a Střížkov. Svou rozlohou 29,32 ha je druhý největší po Olšanských hřbitovech. Na hřbitově je 180 hrobek, 4185 hrobů a 2350 urnových hrobů. V kruhovém prostoru uprostřed hřbitova je umístěno čestné pohřebiště jugoslávských a italských partyzánů i obětí pražského povstání. Ve východní části hřbitova se nachází jediné pohřebiště neznámých v Praze. Uspořádání hřbitova je spíše parkové, takže se vymyká uniformitě dalších hřbitovů. Nedávno tu byl otevřen i první přírodní hřbitov s názvem Les vzpomínek.
Hřbitov za všech režimů sloužil i pro pohřbívání nepohodlných osob, u nichž se nechtělo, aby se o tom vůbec vědělo. Pro to byl Ďáblický hřbitov vždy ideální, zvláště jeho nejzapadlejší východní a severní část. Od roku 1943 tady byly pohřbívány do společných hrobů ostatky neidentifikovaných osob, sebevrahů, a dalších nepohodlných nebožtíků. Nový „lidově demokratický“ režim po válce tu umístil ostatky nacistů. Na zavedenou tradici navázal komunistický režim, který tu po roce 1948 pohřbíval politické vězně.
V kubistickém slohu byl Ďáblický hřbitov vybudován v letech 1912 až 1914. Autorem architektonického řešení se stal absolvent pražské techniky a respektovaný projektant Městského stavebního úřadu, urbanista, ale také malíř, grafik, designér a scénograf Vlastislav Hofman, jeden z nejvýznamnějších architektů období kubismu.
Projekt hřbitova pražské obce v Ďáblicích vypracoval Vlastislav Hofman v roce 1912. Jeho návrh zahrnoval oplocení hřbitova, hlavní bránu se vstupními kiosky, obřadní síň a další provozní objekty. Při vlastní realizaci byl Hofmanův návrh v mnoha ohledech silně zjednodušen, ale přesto vzniklo v Ďáblicích velmi působivé kubistické dílo, jehož pochmurný a trochu záhadný charakter dobře vystihoval účel stavby. Podle jeho projektu bylo v letech 1912 - 1913 postaveno kubisticky tvarované torzo zdi hřbitova, vyznačeny jeho cestičky, zbudovány dva polygonální kiosky s působivými stupňovitými střechami a vztyčena trojdílná brána mezi nimi.
Hofmanovou architekturou se později inspirovala architektka Marie Švábová. Podle jejího projektu byl areál hřbitova doplněn o další objekty v kubistickém slohu. V kubistickém slohu byla postavena nová obřadní síň u rozptylové louky, kaple a márnice. Nově upravené nádvoříčko, které slouží při pietních obřadech při rozptylu uren s popelem zesnulých, bylo vhodně vybaveno nekubistickými prvky, jako jsou např. lavičky, lampy, koše na odpadky, vodovod. Nový hlavní vchod rovněž v nekubistickém stylu zahrnuje i pavilóny služeb a hřbitovní správy. Provozní domek evokuje kubismus alespoň střechou, mřížemi a detaily. Styl se projevuje i na informačních tabulkách. Při západní ohradní zdi jsou atypická kolumbária.
Unikátní kubistická zeď hřbitova musela být v roce 2016 opravena. Provedení stavebních a sanačních prací si vyžádalo odstranění stromů a keřů rostoucích v bezprostřední blízkosti hřbitovního zdiva. Podél zdi hřbitova muselo být pokáceno 46 stromů, z nichž většinou šlo o topoly černé. Tento zásah má mít vliv na životnost zdi. Zeď by měla vydržet dalších sto až dvě stě let.
V roce 2017 byl Ďáblický hřbitov prohlášen národní kulturní památkou České republiky. Ne však pro svou architektonickou hodnotu, ale především proto, že je na jeho území pohřbena také řada lidí, kteří položili své životy v průběhu druhé světové války, a rovněž oběti stalinských čistek v padesátých letech minulého století.
Dopravní spojení k Ďáblickému hřbitovu je dobré, lze použít tramvaj, od metra trasy C i autobusy. V blízkém okolí hřbitova můžete navštívit Ďáblický háj, Hvězdárnu Ďáblice nebo Kobyliskou střelnici - Památník obětem nacismu.
ChytráŽena.cz