A jak poznáte, že se problém s hmotností týká i Vašeho psa nebo kočky? U zvířat se můžeme setkat s nadváhou, když má jedinec více jak 10 % váhy nad svoji ideální hmotnost nebo s obezitou, kdy váha překračuje jeho ideální hmotnost o 20 %.
Sami jste schopni určit kondici vašeho mazlíčka. Jedná se o jednu z nejčastěji používaných metod pro stanovení tělesné kondice zvířete (BCS-Body ConditionScore). Jde o subjektivní stanovení množství tuku a výživného stavu zvířete. Podle BCS se zvířata dělí do pěti skupin (zvířata ve skupině tři mají ideální hmotnost, zvířata ve skupině jedna jsou velmi vyhublá a zvířata ve skupině pět jsou obézní). Jedinec se hodnotí pohledem z boku a z vrchu. Sledujeme kořen ocasu, břicho, z vrchu pozorujeme siluetu zvířete a nakonec zjišťujeme hmatatelnost žeber. Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který Vám s ohodnocením Vašeho mazlíčka rád pomůže.
Pokud jste dospěli k závěru, že Vaše zvíře trpí nadváhou nebo obezitou, je dobré to začít ihned řešit. Obezita pro zvíře znamená řadu zdravotních rizik! Nejzávažnějším důsledkem obezity je předčasné úmrtí. Studie ukazují, že život psa s nadváhou je zkrácen nejméně o dva roky. Dále obezita pro zvíře znamená zvýšené riziko výskytu artritidy, cukrovky, chorob srdce a slinivky, rakoviny, problémů s pohyblivostí nebo poruch chování. Většinou si ani neuvědomujeme, jakou zátěž může nadváha pro zvíře znamenat. Ve srovnání s člověkem, nárůst hmotnosti o jeden kilogram u pětikilové kočky nebo nárůst o dva kilogramy u 10kilového psa je stejný jako nárůst hmotnosti o 10-15 kilo u člověka vážícího 75 kg.
A jaké je tedy řešení?
V první řadě je nutné začít spolupracovat s veterinárním lékařem nebo sestrou. To znamená pravidelné kontrolní návštěvy, kontroly hmotnosti, tělesné kondice, uposlechnutí rad veterináře nebo sestry a zajištění vhodné fyzické aktivity pro konkrétního jedince. Dále je nezbytná změna stravy. Veterinární lékař vám předepíše speciální klinickou dietu určenou k redukci hmotnosti. Většinou se bude jednat o krmivo se sníženým obsahem energie a zvýšeným obsahem vlákniny.Vláknina zajistí u zvířete pocit nasycení a spolu s dalšími složkami uvede metabolismus do procesu aktivního spalování tělesných tukových zásob (to je zajištěno díky přídavku L-karnitinu, který podporuje metabolismu tuků a podporuje jeho spalování). Dále nám vláknina „rozředí“ kalorickou hodnotu krmiva, zajistí pocit nasycení na dlouhou dobu, upravuje čas střevní pasáže a celkově podporuje zažívací trakt zvířete. Tento princip lze využít jak u psů, tak i u koček.
U koček existuje ještě jedna možnost jak zhubnout. Jedná se o takzvanou metabolickou cestu, kdy se kočce podá krmivo se sníženým množstvím sacharidů, zvýšeným množstvím bílkovin a díky dávkování dostane zvíře nižší dávku energie, než potřebuje na den. Díky kombinaci těchto faktorů dochází ke spalování zásobní tukové tkáně a zvíře hubne.
Je také důležité mít na paměti, že po úspěšné redukci hmotnosti není možný návrat k předchozímu stravování zvířete. Mohli bychom tím totiž docílit opětovného nárůstu hmotnosti. Je tedy nezbytné podávat zvířeti odlehčenou stravu, která mu pokryje veškeré živinové a energetické potřeby.