Unikátním projektem, který vznikl ve spolupráci České televize a nakladatelství Petra Prchala, je animovaný seriál Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí, za jehož scénářem a vizuálním ztvárněním stojí autorka stejnojmenného knižního bestselleru, výtvarnice Lucie Seifertová. Vzhledem k tomu, že seriál musí obsáhnout celé naše dějiny, se nakonec vyrobilo neuvěřitelných 100 epizod, každá po třech minutách. Seriál je k vidění na ČT1 vždy v sobotu v 18:40 (tedy před Večerníčkem).
Režisérem a spoluautorem scénáře seriálu je uznávaný animátor, čelní představitel tzv. totální animace, Pavel Koutský, autorem hudby je manžel Lucie Seifertové a rovněž její nakladatel Petr Prchal (známý pod pseudonymem Pancho). Nezaměnitelný hlas všem postavám propůjčuje Jiří Lábus. Pokud nestihnete zhlédnout jednotlivé díly při premiérovém uvedení na obrazovce, máte možnost si je pustit kdykoli na internetu https://www.ceskatelevize.cz/dejiny.
Jak již bylo zmíněno, na počátku byla veleúspěšná stejnojmenná knížka (55 000 prodaných kusů), která je kombinací humorného komiksu a prostorového leporela, poprvé vyšla v září 2003 a má na kontě několik ocenění – vedle ceny Magnesia Litera za knihu roku pro děti a mládež získala Zlatou stuhu v kategorii Literatura faktu a populárně naučná literatura pro děti (vše za rok 2003) a Zlatou pečeť za polygrafické zpracování. Kromě češtiny už vyšla také v angličtině.
Tato „rodinná“ knížka pro děti i dospělé je určena nejen těm, co nedávali ve škole pozor (dozvědí se překvapivé informace z naší historie), ale i těm pilnějším, které pobaví spoustou bonusů (pro vzdělanější čtenáře jsou připraveny zadní strany s podrobnějšími informacemi a zajímavostmi).
Publikace, kterou je možno rozložit jako harmonikové leporelo, je nejdelší knihou na světě a její sedmdesátimetrová zvětšenina byla vystavena nejen na čtyřiceti místech po celé České republice (začínalo se v Národním muzeu), ale také v dalších zemích – Itálii, Rusku či USA (zde byla k vidění v New Yorku, Washingtonu D.C. a na dalších místech v průběhu tří let). V knize, kterou můžeme vnímat doslova „panoramaticky“, se před námi otevírá devět metrů dlouhá krajina, v níž se odehrávají drobné epizody od pravěkých lovců po současnost. Fakta, ale i chronologické tabulky ke všem obdobím, komiksové textíky a kreslené postavičky s humornou nadsázkou a ironií poskytují svérázný pohled na naši minulost a předky.
Lucie Seifertová
Narodila se ve znamení Berana, 6. 4. 1969 v Poděbradech v rodině vědeckého pracovníka a umělecké sklářky. V letech 1983-1987 studovala na Hollarově střední odborné škole výtvarné. Několikrát se neúspěšně pokoušela dostat na UMPRUM (animovaná tvorba), nakonec uspěla až v roce 1990, když byla přijata na AVU, do ateliéru malby prof. Sopka. Mezitím si však už vyzkoušela grafické a ilustrační práce (Ohníček, Mladá fronta, Dikobraz, To jsme já). Od roku 2001 pravidelně přispívá na internetové stránky Českého rozhlasu a od roku 2004 spolupracovala s recesistickým časopisem Sorry. Má na svém kontě ilustrace k několika titulům (např. Populární hudba ve škole, Zpíváme a hrajeme, ke knihám Martina Mykisky Pěšky, stopem lodí Jižní Amerikou, Byl jsem rok v Antarktidě, Afghánistán, prach a růže atd.). Mezi její autorské projekty patří Tajemná Praha, Tajemné hrady a zámky království českého, Pražský hrad a jeho tajemství, Český ráj a jeho tajemství, Tajemná Ostrava a samozřejmě Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí.
Tři z jejích knížek existují v osmi jazykových mutacích!