Čtěte také:
Den otců 2010 - slavte
se svými táty, dědy,
muži a přáteli
V České republice, kde se ještě Den otců oficiálně neslaví, se koncem roku 2008 objevily návrhy, aby se tento významný den stal součástí našeho kalendáře tak, jako je tomu již ve většině zemí. U nás svátek tatínků podporuje Linda Vavříková. „Myslím si, že si muži-otcové zaslouží být odměněni stejně tak jako my ženy o Den matek. Já sama na svém partnerovi vidím, jak úplně pookřeje, když je během Dne otců obdarován,“ vzpomíná Linda Vavříková, matka dcery Adiny.
Jak vlastně vznikl Den otců?
Tento významný svátek připadá podle americké tradice na 3.neděli v června. Oficiálně se začal Den otců slavit od roku 1972, za vlády presidenta Richarda Nixona. Ale jeho počátky sahají už do počátku 20. století. Proč se vůbec Den otců slaví?
Jeden příběh tvrdí, že byl svátek inspirován osudem rodiny Smartových. Maminka šesti dětí, paní Smartová, brzy zemřela a všechny potomky vychovával jen jejich otec - Wiliam Smart. Na jeho počest pak uspořádala jedna z jeho dcer velkou oslavu, aby tak tatínkovi projevila svou vděčnost za všechno, co pro ně udělal.
Den otců také slavíme proto, že kdysi došlo k explozi miny, při níž zahynulo 361 mužů, většinou již mající potomky. Ale zřejmě byl tento významný den inspirován i Dnem matek.
Ve většině zemí „tatínky“ slavíme 3.červnovou neděli. V některých katolických zemích je ale Den otců slaven na Svátek sv. Josefa (např. v Argentině). V Německu pro změnu mají oslavy mužské části populace dvě. „Vatertag“ se slaví v Den Nanebevzetí (40.den od Velikonoc), je to státní svátek. Regionálně se slaví „Männertag“ (den mužů) nebo „Herrentag“ (den pánů, gentlemanů). Muži podnikají pánskou jízdu, nějaký výlet, kdy s sebou vezmou soudky s pivem nebo vínem (v závislosti na regionu) a plno jídla, jako např. klobásky, párečky, vejce a mnoho dalšího.
Čtěte také:
Trocha pravdy o Mezinárodním dnu žen
Sv. Valentýn se blíží. Znáte jej?