Suchý zip – náš společník v každodenním životě, který je pro nás tak běžnou věcí, že se nad ní nijak hlouběji nerozmýšlíme. Ale víte, že je mu dokonce věnován jeho vlastní den? Tento malý šikovný vynález má zajímavou historii a měl různá, důležitá využití – a to nejen pro širokou veřejnost.
Nápad se zrodil v hlavě švýcarského inženýra George de Mestrala. Když byl na procházce v lese se svým psem, všiml si chomáčků bodláků, které se na něj a jeho psa přichytily a napadlo ho, že by se mohly využít k něčemu užitečnému. Po zhruba osmi letech výzkumu se mu povedlo toto přírodní pojidlo napodobit – díky dvěma látkovým proužkům, na jednom se nacházelo tisíc malých háčků a na druhém tisíc malých oček. Svůj vynález nazval „velcro", což je složenina dvou anglických slov – „velvet“ (samet) a „crochet" (háček). Vynález oficiálně patentoval v roce 1955. Zpočátku byl suchý zip vyráběn z bavlny, ale později byl vyráběn z nylonu.
V 60. letech získal suchý zip proslulost díky NASA – kosmonauti jej ve vesmíru používali k uchycení různých předmětů - například per, balíčků jídla a nářadí. Suchý zip využily také nemocnice – na přístroj k měření tlaku (a k tomuto účelu se využívá dodnes). Pronikl i do běžného života – používal se do aut pod koberečky, měl různá využití v domácnosti a dokonce i v letadlech.
Zajímavostí je, že původně byl vyráběn pouze v černé barvě – ale poté byl kvůli módním účelům vyráběn v široké barevné paletě. A tak i dnes můžeme vybrat barvu, která nám bude ladit.
V roce 1968 firma Puma začala jako první vyrábět tenisky, které měly zapínání na suchý zip. Brzy tento nápad začaly kopírovat i další firmy a do konce 80. let takové tenisky nosilo snad každé dítě v Americe. Pamatuji si, že jsem jako malá boty se suchým zipem dostala a měla jsem obrovskou radost. Rodiče také, protože jsem je už tak často neotravovala se zavazováním bot. Byly bezvadné – obuté raz dva. Nic tak nezdržovalo naše dětské hry.
Člověku ani nepřijde, kolikrát přijde se suchým zipem do kontaktu. Bereme jej v podstatě jako samozřejmost. Ať se jedná o dětské plenky, zapínání kšiltovek či zavírání různých peněženek, pouzder a obalů. Jedná se o opravdu variabilní vynález se širokým použitím. Svůj vlastní den si opravdu zaslouží.
ChytráŽena.cz