Oslava práce učitelů všude jinde na světě připadá na 5. října (UNESCO zavedlo Mezinárodní den učitelů teprve roku 1994), ale v České republice se slaví Den učitelů 28. března - v den výročí narození „učitelů národa“ Jana Ámose Komenského. Někteří naši poslanci navrhují, aby se Den učitelů zařadil mezi naše významné dny; v českém kalendáři by se tak mohl stát v pořadí desátým významným dnem.
Ministerstvo školství uděluje na Den učitelů Plakety Jana Ámose Komenského pro nejlepší učitele. Žáci základních a středních škol mají možnost navrhovat své oblíbené učitele na titul Zlatý Ámos - jedná se o anketu o nejoblíbenějšího učitele v naší republice, která začíná na Mezinárodní den učitelů (tedy 5. října) a vrcholí korunovací Zlatého Ámose právě 28. března, na Den učitelů.
V rámci Dne učitelů se na mnohých školách pořádají různé akce a setkání nebo projektové dny, při kterých se žáci blíže seznamují s prací i samotnou osobností Komenského.
Práce učitelů není vůbec jednoduchá, obzvlášť v dnešní době by se dalo mluvit spíše o poslání. Každý učitel se významným způsobem podílí na vzdělání a výchově našich dalších generací. Nároky kladené na učitele přitom stále rostou, učitelské povolání je nepochybně jedno z nejdůležitějších, ale i nejtěžších. Bohužel u nás v posledních letech prestiž tohoto povolání upadá. Samozřejmě existují dobří i špatní učitelé, to zná ze své zkušenosti každý z nás. I když někdy dobrého učitele doceníme až s odstupem let. Neměli bychom ale také zapomínat, že učitelé nemají jen povinnost nás nebo naše děti vzdělávat - mají i právo od nás očekávat, že jim do škol pošleme vychované děti.
Myslím, že bez ohledu na stupeň vzdělání, který zajišťují, si většina učitelů zaslouží naše uznání. Uznání práce, která je často nedoceňovaná...
ChytráŽena.cz