Každý rok si připomínáme Den učitelů – svátek, kterým uznáváme náročnou a mnohdy nedoceňovanou práci našich kantorů bez ohledu na stupeň vzdělání, který našim dětem a mládeži zprostředkovávají. Nejinak tomu bude i letos.
V různých zemích se termín tohoto svátku liší. Například Organizace spojených národů stanovila Mezinárodní den učitelů na datum 5. října. Právě 5. října v roce 1966 byla totiž v Paříži přijata tzv. Charta učitelů, která se pokusila stanovit obecné principy v pedagogice, právech a povinnosti učitelů a podmínky výuky. Mnoho zemí světa tak oslavuje práci učitelů 5. října.
V Česku a na Slovensku připadá Den učitelů na 28. března. Jak všichni víme, je to den výročí narození „učitele národa“ Jana Ámose Komenského. U nás tento svátek slavíme již od roku 1955. V českém kalendáři zatím není zařazen mezi významné dny, i když někteří poslanci o to usilují.
Ministerstvo školství uděluje na Den učitelů Plakety Jana Ámose Komenského pro nejlepší učitele. Žáci základních a středních škol mají možnost navrhovat své oblíbené učitele na titul Zlatý Ámos - jedná se o anketu o nejoblíbenějšího učitele v naší republice, která začíná na Mezinárodní den učitelů (tedy 5. října) a vrcholí korunovací Zlatého Ámose právě 28. března, na Den učitelů. Ze zkušenosti samozřejmě víme, že vedle dobrých učitelů existují i ti ne zrovna dobří nebo oblíbení. Dobrého učitele ovšem často doceníme až s odstupem času...
Asi se shodneme na tom, že obzvláště v dnešní nelehké době práce učitelů není ani tak povolání, jako spíše poslání. Učitelé se s velkým úsilím snaží naše děti vzdělávat, ale také mají právo očekávat, že jim do škol budeme posílat vychované děti. Jedině tak se pak mohou naplno věnovat své práci.
Jako
rodiče se v posledních dvou letech sami stáváme učiteli svých
dětí. Především na
učitelích ale záleží,
jak vzdělané budou naše generace.
Den učitelů slavíme 28. března
ChytráŽena.cz