Na zubech se přirozeně vyskytuje neviditelný film, složený z bílkovin obsažených ve slinách. Tento povlak usnadňuje hromadění plaku, který je složen z bílkovin, bakterií a buněčného detritu. Postupně dochází k mineralizaci plaku a stává se z něj zubní kámen. Formování kamene spolu se zdrsněním zubního povrchu přispívá k dalšímu hromadění plaku. Bakteriální toxiny a mechanické podráždění způsobené kamenem vedou ke vzniku gingivitis (zánětu dásní) – tím začíná periodontální onemocnění.
Mezi častý problém spojený s akumulací plaku patří zápach z dutiny ústní. Může být sice způsoben narušeným zdravotním stavem (např. onemocnění ledvin, zažívacího traktu), ale hlavní příčinou bývá akumulace zubního plaku. Bakterie v plaku způsobují uvolňování intenzivně páchnoucích sirnatých sloučenin. Redukcí plaku tedy dosáhneme i snížení intenzity zápachu.
Pokud máte podezření, že Vaše zvíře trpí dentálním onemocněním, je vhodné, ze všeho nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Ten Vám poradí, zda je potřeba odstranit zubní kámen v ordinaci nebo zda lze problém zvládnout pomocí speciální domácí péče o zuby. Tato péče se neskládá jenom z čištění zubů Vašeho mazlíčka, ale je vhodné změnit i výživu Vašeho zvířete. Věděli jste, že s čištěním zubů Vám může pomoci speciální krmivo? Často lze lehké případy dentálních problémů snadno řešit krmivem na čištění zubů. Nebo lze po vyčištění zubů veterinárním lékařem začít podávat speciálně vytvořenou dietu určenou k prevenci návratu dentálních problémů Vašeho zvířete.
Jak by mělo vypadat krmivo určené k čištění zubů?
Na trhu existuje velká řada krmiv a pamlsků určených k dentální hygieně domácích zvířat. Existují mezi nimi velké rozdíly. Jak v mechanismu účinku, tak v účinnosti.Z hlediska dentální hygieny je velký rozdíl mezi krmením vlhkým a suchým krmivem. Mnoho studií potvrzuje, že psi i kočky, kterým bylo podáváno vlhké krmivo, mají vyšší akumulaci plaku a kamene a vyšší prevalenci vážných periodontálních onemocnění než zvířata, která byla krmena suchým krmivem. Je také důležité jaký druh suchého krmiva zvíře dostává. Bylo dokázáno, že psi, kteří dostávají „obyčejné“ suché krmivo nevykazují žádný rozdíl ve zdravotním stavu dutiny ústní v porovnání s jedinci, kteří dostávají vlhké krmení. Typické granule pro psy a kočky nepřispívají velkou měrou k čištění zubů. Je to z toho důvodu, že se granule při kontaktu se zuby okamžitě rozpadá.
Aby bylo zajištěno efektivní mechanické čištění, je potřeba přímého kontaktu granule s povrchem zubů. To zajistíme zvýšením obsahu vlákniny v granuli a hlavně jejím prostorovým uspořádáním, které zajišťuje vyšší pevnost granule a prokazatelně zvyšuje efekt při odstraňování zubního plaku.
Fráze typu „čistí zuby a osvěžuje dech“, se kterými se můžeme setkat na některých výrobcích, mohou uvádět majitele zvířat v omyl. Tvrzení, která nelze podložit dlouhodobým výzkumem jsou nedůvěryhodná a většinou jsou založena pouze na „křupavém“ účinku těchto produktů.
Autor: MVDr. Sylva Havelková
Zdroj: NEW SCIENCEPLAN