„Dentální šperky, na rozdíl od jiných ozdob úst či jazyka, nepředstavuji žádná rizika chrupu. Piercing rtu či jazyka může při dlouhodobém nošení poškodit tvrdé zubní tkáně, což u dentálního klenotu nehrozí,“ konstatuje MUDr. Stuchlík.
Pro koho je šperk určen?
Hlavním předpokladem, který váš chrup musí splňovat, je jeho zdraví. Zub, na který chcete ozdobu aplikovat, je nutné předem vyšetřit, a s ohledem na konzultaci s odborníkem stanovit, jaký typ klenotu bude vyhovující. Nositel pak nesmí zapomínat na důkladnou dentální hygienu, kterou musí dodržovat. Procedura aplikace dentálního šperku pan zabere asi 30 minut. Nejčastějším místem, kam se šperk lepí, jsou horní postranní řezáky. Méně klientů si pak přeje umístění na horní jedničky.Druhy dentálních šperků
Nejoblíbenější šperky jsou krystaly z pravého diamantu nebo ze zirkonu. Barvy jsou různé, velikost se doporučuje od 1,5 – 2,5 mm. Takový šperk v ústech působí decentně. Možností je ale více. Pokud patříte mezi extravagantnější typy, jsou zde například šperky ze zlata či stříbra, nebo různé tvary a velikosti. Ty jsou v ústech zcela nepřehlédnutelné. V případě, že si nejste jisti, co by se vám líbilo, začněte s něčím méně nápadným. Opakované vyměňování ozdoby není problém. Zubu nehrozí žádné nebezpečí, a pakliže se rozhodnete pro úplné odstranění šperku, není třeba se bát poškození zubu.Jak se šperk aplikuje?
Upevnění ozdoby je zcela bezbolestné a nevyžaduje žádnou formu znecitlivění. Klient tedy nemá žádný důvod k obavám.Aplikace není složitý zákrok a nedochází při ní k žádnému broušení či jinému mechanickému poškozování zubu. Nejprve se musí pečlivě vyčistit povrch zubu, a pokud to situace vyžaduje, zdrsní se sklovina. Následuje samotná aplikace šperku, který se připevní adhezivní látkou. Nakonec se šperk zafixuje pomocí polymerační lampy a okolí dentálního šperku se důkladně vyleští.Péče o šperk
Po aplikaci šperku lékaři doporučují asi dvě hodiny nejíst a nepít a po zbytek dne se vyvarovat tvrdých potravin. K uvolnění šperku dochází jen velmi výjimečně, přilepení je opravdu pevné. Těsně po připevnění šperku budete mít asi zvláštní pocit, kvůli přítomnosti cizího předmětu v ústech. Ten se ale po několika dnech vytratí a vy už šperk nebudete vůbec cítit.Dentální klenot může zdobit vaše zuby velmi dlouho, a pokud budete dodržovat zásadu pečlivé a šetrné ústní hygieny, není nutné se obávat vypadnutí nebo poškození šperku. I Jan Stuchlík má s dentálním klenotem své zkušenosti: „Manželka má dentální šperk již 7 let a k žádné komplikaci zatím nedošlo.“
Autor, foto: MUDr. Jan Stuchlík