Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 16.01. 2025
Dnes má svátek Ctirad
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Desatero bezpečnosti na horách

7. 01. 2019 | Praktické rady
Znáte pravidla bezpečného pohybu na horách v zimě? Měli byste, ať už se chystáte do volného terénu pěšky, na sněžnicích nebo na skialpových lyžích. Do hor se chodí s respektem. Nebezpečí zde je a bude. Zodpovědným chováním ho lze snížit na minimum, ale nikdy nejde úplně vytěsnit.

Evropské noviny v minulosti několikrát rozčeřily články o české tragédii v Alpách a o údajném nezodpovědném chování našich skialpinistů. Situace se ale v poslední době výrazně zlepšila. Nevidím žádný rozdíl ve vybavení mezi českými skupinami a zbytkem světa. Stále jsou ovšem rozdíly v systému vzdělávání horských vůdců.

V Alpách mají jednotný vzdělávací systém, který zastřešuje Alpeverien. U nás jednotná pravidla neexistují. Vzdělávání zajišťuje Česká horská služba, horští vůdci se také školí u Asociace profesionálních učitelů lyžování a lyžařských škol, mimo to existuje řada kurzů různé úrovně. Většinou je velice těžké odhadnout skutečnou úroveň a znalosti lektorů o lavinové problematice.

Ve sportu se ale vždy najdou lidé, kteří mají větší předpoklady se přeceňovat, je to dáno věkem a také vybranou aktivitou. Freerider bude mít větší předpoklady ke zvýšenému riziku než člověk, který se jde jenom kochat horskými výhledy.

Desatero bezpečnosti na horách1. Zkušený parťák nade vše. Kdo se ve volném terénu teprve začíná pohybovat, měl by mít vedle sebe někoho zkušeného, který ho do problematiky uvede, vysvětlí základy bezpečného chování, upozorní na možné nebezpečí. Pak už je to jen o sbírání zkušeností, absolvování lavinového kurzu a učení se.

2. Na skialp jen v dobré kondici. Skialpinismus je vytrvalostní sport. Je nutné počítat s tím, že si potřebuji nechat sílu na sjezd dolů. Je také dobré se obléci podle tempa, kterým se budu pohybovat. Jinak se obleče závodník a jinak někdo, kdo se kochá a pohybuje pomalu. Určitě musí mít kvalitní funkční prádlo: pro rychlé aktivity syntetiku, pro pomalé je ideální oblečení z merino vlny. Další vrstvu by měla tvořit buď softshellová, nebo hybridní bunda, která kombinuje to nejlepší z více materiálů. Do batůžku je nutné přibalit něco na zateplení pro sjezd a zastávky a něco nepromokavého pro případ sněžení.

3. Trasu vybírejte pečlivě. Vždy je nutné dbát na zodpovědný výběr túry podle sněhových a lavinových podmínek a podle skupiny (brát ohledy na nejslabšího člena skupiny je samozřejmost). Túru je vždy nutné kvalitně a zodpovědně připravit.

4. Lavinová výbava s sebou. Každý, kdo se vydává do volného terénu, musí mít kompletní lavinovou výbavu a musí ji umět správně používat. Jedná se o lavinový vysílač/přijímač (je důležité zkontrolovat stav baterie a při kapacitě nižší než 50 procent ji okamžitě vyměnit), lopatu (aluminiovou, plastová se v mrazu a tvrdém sněhu láme), sondu, lékárničku, náhradní oblečení (rukavice, čepice, izolační vrstvu, pití a jídlo termosku).

5. Sledujte lavinovou předpověď. Před odchodem na túru si prověřte lavinovou předpověď a správně ji vyhodnoťte. Do telefonu si uložte čísla na místní horskou službu. Vždy je rychlejší mluvit přímo s místní horskou službou. Během túry je dobré kontrolovat dostupnost signálu. V případě nehody mimo signál je snazší vyslat jednoho člena skupiny na místo, kde byl naposledy signál. Šetří to čas.

6. Buďte dosledovatelní.
V průběhu túry je nutné dělat přestávky a vždy vědět, kde přesně se nacházím. Nezbytný je plně nabitý mobil a raději také power banka. Pro skupinu přijde vhod bivakovací pytel.

7. Pozor na rozestupy. Dalším pravidlem při výstupu je dodržování bezpečné vzdálenosti podle terénu. Pokud sklon terénu přesahuje 30°, dodržujeme desetimetrovou vzdálenost mezi jednotlivými členy skupiny. Při sjezdu se sklonem do 35° dodržujeme rozestupy 30 metrů a při sjezdu o sklonu nad 35° se sjíždí jednotlivě.

8. Vyhněte se pádům. Stejně důležité je také vybrat terén pro sjezd tak, aby ho všichni bezpečně sjeli bez pádu. Každý pád zvyšuje riziko pro celou skupinu.

9. Ve volném terénu se pohybujte v menší skupině, ideálně maximálně šesti lidí.

10. Vždy respektujte přírodu.

Zdroj, foto: Dynafit


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
velice zajimave
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles