Evropské noviny v minulosti několikrát rozčeřily články o české tragédii v Alpách a o údajném nezodpovědném chování našich skialpinistů. Situace se ale v poslední době výrazně zlepšila. Nevidím žádný rozdíl ve vybavení mezi českými skupinami a zbytkem světa. Stále jsou ovšem rozdíly v systému vzdělávání horských vůdců.
V Alpách mají jednotný vzdělávací systém, který zastřešuje Alpeverien. U nás jednotná pravidla neexistují. Vzdělávání zajišťuje Česká horská služba, horští vůdci se také školí u Asociace profesionálních učitelů lyžování a lyžařských škol, mimo to existuje řada kurzů různé úrovně. Většinou je velice těžké odhadnout skutečnou úroveň a znalosti lektorů o lavinové problematice.
Ve sportu se ale vždy najdou lidé, kteří mají větší předpoklady se přeceňovat, je to dáno věkem a také vybranou aktivitou. Freerider bude mít větší předpoklady ke zvýšenému riziku než člověk, který se jde jenom kochat horskými výhledy.
2. Na skialp jen v dobré kondici. Skialpinismus je vytrvalostní sport. Je nutné počítat s tím, že si potřebuji nechat sílu na sjezd dolů. Je také dobré se obléci podle tempa, kterým se budu pohybovat. Jinak se obleče závodník a jinak někdo, kdo se kochá a pohybuje pomalu. Určitě musí mít kvalitní funkční prádlo: pro rychlé aktivity syntetiku, pro pomalé je ideální oblečení z merino vlny. Další vrstvu by měla tvořit buď softshellová, nebo hybridní bunda, která kombinuje to nejlepší z více materiálů. Do batůžku je nutné přibalit něco na zateplení pro sjezd a zastávky a něco nepromokavého pro případ sněžení.
3. Trasu vybírejte pečlivě. Vždy je nutné dbát na zodpovědný výběr túry podle sněhových a lavinových podmínek a podle skupiny (brát ohledy na nejslabšího člena skupiny je samozřejmost). Túru je vždy nutné kvalitně a zodpovědně připravit.
4. Lavinová výbava s sebou. Každý, kdo se vydává do volného terénu, musí mít kompletní lavinovou výbavu a musí ji umět správně používat. Jedná se o lavinový vysílač/přijímač (je důležité zkontrolovat stav baterie a při kapacitě nižší než 50 procent ji okamžitě vyměnit), lopatu (aluminiovou, plastová se v mrazu a tvrdém sněhu láme), sondu, lékárničku, náhradní oblečení (rukavice, čepice, izolační vrstvu, pití a jídlo termosku).
5. Sledujte lavinovou předpověď. Před odchodem na túru si prověřte lavinovou předpověď a správně ji vyhodnoťte. Do telefonu si uložte čísla na místní horskou službu. Vždy je rychlejší mluvit přímo s místní horskou službou. Během túry je dobré kontrolovat dostupnost signálu. V případě nehody mimo signál je snazší vyslat jednoho člena skupiny na místo, kde byl naposledy signál. Šetří to čas.
6. Buďte dosledovatelní. V průběhu túry je nutné dělat přestávky a vždy vědět, kde přesně se nacházím. Nezbytný je plně nabitý mobil a raději také power banka. Pro skupinu přijde vhod bivakovací pytel.
7. Pozor na rozestupy. Dalším pravidlem při výstupu je dodržování bezpečné vzdálenosti podle terénu. Pokud sklon terénu přesahuje 30°, dodržujeme desetimetrovou vzdálenost mezi jednotlivými členy skupiny. Při sjezdu se sklonem do 35° dodržujeme rozestupy 30 metrů a při sjezdu o sklonu nad 35° se sjíždí jednotlivě.
9. Ve volném terénu se pohybujte v menší skupině, ideálně maximálně šesti lidí.
10. Vždy respektujte přírodu.
Zdroj, foto: Dynafit